Rosja chce podbić rynek "limuzyną Putina". Cena zwala z nóg

Ze świata


Rosja rozpoczęła sprzedaż pierwszego od upadku ZSRR modelu luksusowej limuzyny. Z aut marki Aurus korzysta między innymi prezydent Władimir Putin.

Jak przypomniała agencja Reutera, Federacja Rosyjska stara się ograniczyć zależność od importowanych dóbr i technologii po tym, jak państwa Zachodu obłożyły kraj sankcjami gospodarczymi po aneksji Krymu w 2014 roku.

Limuzyna Putina

W piątek otwarto salon wystawowy marki Aurus. - Spodziewamy się, że podobny salon wystawowy powstanie w Chinach w latach 2020-2021 - powiedział rosyjski minister do spraw przemysłu i handlu Denis Manturow podczas ceremonii otwarcia.

Nowe limuzyny mają stać się następcami samochodów ZiŁ, które przez dekady przewoziły radzieckich przywódców.

Zdaniem szefa Aurusa Adila Szyrynowa potencjalnymi klientami spółki są nie tylko oficjele, ale także biznesmeni z Chin, Europy, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Zaznaczył, że spółka przyjmuje już zamówienia, ale nie planuje w tym roku sprzedaży detalicznej. W wersji podstawowej sedan Aurus Senat kosztuje 18 milionów rubli, czyli równowartość ponad 1 miliona złotych. Do sprzedaży mają również trafić wersje przedłużonego sedana i skróconej limuzyny. Model Aurusa z silnikiem hybrydowym lub w pełni elektrycznym planowany jest zaś na 2024-2025 rok. - Projekty minivana i SUV-a Komendant są obecnie testowane. Chciałbym zobaczyć ten ostatni na targach Moscow International Automobile Salon w 2020 roku - wskazał Manturow.

Od 2013 roku władze Federacji Rosyjskiej zainwestowały przeszło 12,4 miliarda rubli w inicjatywę limuzyn Aurus. Pojazdy produkowane są przez lokalny instytut badawczy NAMI we współpracy z rosyjskim producentem aut Sollers.

Autor: mb / Źródło: PAP