Protesty nie na wiele się zdały. Putin podpisał ustawę o wieku emerytalnym

Ze świata

Nowi Rosjanie na liście sankcji USATVN24 BiS
wideo 2/2

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał pakiet ustaw dotyczących reformy emerytalnej, w tym podniesienia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i do 65 lat dla mężczyzn - poinformował w środę Kreml.

Wcześniej w środę nowe przepisy przyjęła wyższa izba parlamentu Rosji, Rada Federacji. Zgodnie z ustawą wiek emerytalny zacznie rosnąć już od 2019 roku. Będzie podnoszony stopniowo - co rok o sześć miesięcy - by docelowe progi osiągnąć w 2028 roku.

Putin zwrócił się w tej sprawie do obywateli w wystąpieniu transmitowanym w środę 29 sierpnia na żywo, by - jak mówił - przedstawić swoje stanowisko. Wyjaśnił, że celem rządowego projektu jest zapewnienie stabilności finansowej systemu emerytalnego oraz wzrost emerytur. Z tego względu - jak tłumaczył - rząd planuje stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego.

Większość Rosjan przeciw

Podwyższenie niskiego dotąd wieku emerytalnego (55 i 60 lat) w Rosji ekonomiści oceniali jako nieuniknione, jednak z badań wynika, że przeważająca większość Rosjan ich nie popiera.

Dane zbliżonego do władz ośrodka badania opinii publicznej FOM świadczą, że przeciw zmianom emerytalnym opowiada się 75 proc. Rosjan, a 11 proc. je popiera - podało w środę radio Echo Moskwy.

Podniesieniu wieku emerytalnego sprzeciwiała się zwłaszcza Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF), która w ostatnich miesiącach organizowała protesty w całym kraju przeciwko zmianom emerytalnym.

KPRF zorganizowała również kilkusetosobowy protest, który odbył się w w ubiegłym tygodniu przed gmachem Dumy.

Trzeba dodać, że jeszcze w 2005 roku Putin mówił publicznie, że wiek emerytalny nie zostanie podniesiony za jego prezydentury.

Wyjątki

Reforma emerytalna, czyli stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego do 2028 roku do docelowych progów 60 i 65 lat nie dotyczy resortów siłowych (wojska, służb specjalnych i policji), których funkcjonariusze nadal mają prawo do przechodzenia na emeryturę po 20 latach służby. Ustawa przewiduje także działania łagodzące skutki podniesienia wieku emerytalnego. Osoby o długim stażu pracy będą mogły przejść na emeryturę dwa lata wcześniej - dotyczy to mężczyzn z 45-letnim i kobiet z 37-letnim stażem pracy. Prawo do wcześniejszej emerytury będą miały wielodzietne matki z co najmniej trójką dzieci i minimum 15-letnim stażem pracy. Posiadanie trojga dzieci da kobietom prawo do emerytury w wieku 57 lat, czworga - w wieku 56 lat. Niższe progi wiekowe będą nadal przysługiwać ofiarom katastrofy czarnobylskiej i mieszkańcom Dalekiej Północy. Mają oni prawo do emerytury w wieku 60 lat (mężczyźni) i 58 lat (kobiety). Ci Rosjanie, którzy emerytami zostaną w najbliższych dwóch latach (2019-20), będą mogli skorzystać z możliwości przejścia na emeryturę o pół roku wcześniej. Na obecnym poziomie - 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn - utrzymane zostaną ulgi, jakie obecnie przysługują emerytom: zniżki podatkowe, w transporcie miejskim, opłatach komunalnych.

Autor: PAP / Źródło: MP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock