Rosja przyznaje się do porażki? "Nasza gospodarka skurczy się w przyszłym roku"

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatRosja ścina prognozy wzrostu PKB

Rosyjska gospodarka prawdopodobnie skurczy się w przyszłym roku o 0,8 proc. - powiedział we wtorek rosyjski wiceminister gospodarki Aleksiej Wiediew. To znaczna, że Moskwa musi dokonać korekty wcześniejszych prognoz - wcześniej rosyjska gospodarka miała rosnąć o 1,2 proc.

Ministerstwo ścięło też swoją prognozę dotyczącą średniej ceny ropy na świecie. Zakłada ona obecnie cenę 80 dolarów za baryłkę. Wcześniejsze prognozy mówiły o 100 dolarach. Ministerstwo prognozuje też słaby kurs rubla, wobec dolara. Średnio ma on wynieść, w przyszłym roku, 49 rubli.

Ważne dane

Rosja jest jednym z największych producentem ropy na świecie. Wpływy z eksportu ropy i gazu ziemnego stanowią połowę dochodów jej budżetu.

Zdaniem analityków Sbierbanku, jeśli cena ropy zejdzie do 65 dolarów za baryłkę, to rubel potanieje do 55 rubli za dolara. Eksperci Raiffeisenbanku oceniają, że kurs równowagi rubla przy cenie ropy na poziomie 65 dolarów wyniesie 60 rubli za 1 dolara.

Ekonomiści oceniają, że krytyczny dla stabilności systemu finansowego Rosji może być spadek cen ropy do 60 dolarów. W takiej sytuacji - twierdzą - konieczne będzie cięcie wydatków. Budżet na 2015 rok i okres planowany 2016-17 oparto na prognozie, że średnia cena ropy w ciągu tych trzech lat wyniesie 100 dolarów.

Autor: mn / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu