Moskwa odgraża się. Zmienia prawo, tak by móc konfiskować majątek innych państw

TVN24BiŚMoskwa City

Rosja przygotowuje ustawę pozwalającą na zamrożenie na jej terytorium aktywów obcych państw; jest to odpowiedź Moskwy na zajęcie rosyjskich aktywów za granicą - powiedział w czwartek premier Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Premier dodał, że Rosja powinna mieć prawo zniesienia immunitetu chroniącego aktywa zagranicznych rządów w tym kraju, co oznaczałoby, że znajdą się one w gestii rosyjskiego wymiaru sprawiedliwości i mogą podlegać przepisom, "włącznie z takimi, które nakazują konfiskatę nieruchomości". Władze Belgii i Francji nałożyły kilka tygodni temu areszt na mienie państwowe Federacji Rosyjskiej na podstawie ubiegłorocznych decyzji sądowych. Pozew przeciwko Rosji złożyła grupa byłych akcjonariuszy Jukosu, przejętego ostatecznie przez państwowy koncern Rosnieft. Pod koniec czerwca Bruksela odblokowała jednak rosyjskie mienie.

Rosja w obronie swoich interesów

Rosja potępiła zamrożenie tych aktywów i zapowiedziała, że będzie bronić swoich interesów. Miedwiediew powiedział, że projekt nowej ustawy został przygotowany "w związku z wieloma, często nielegalnymi, posunięciami pewnej grupy państw, wymierzonymi w nasze państwo i nasze aktywa (...) z przyczyn politycznych". Projekt ten został przygotowany przez ministerstwo sprawiedliwości i we wrześniu będzie przedmiotem debaty w parlamencie. Ustawa ta nie zezwoli jednak na zajęcie aktywów należących do szefów państw, ambasad, a także okrętów wojennych lub samolotów - podał dziennik "Wiedomosti", który otrzymał kopię projektu ustawy. We wcześniejszym postanowieniu Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze, na mocy którego zajęto rosyjskie aktywa, wskazano, że Rosja odmówiła zrealizowania zeszłorocznego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu.

Spór o Jukos

W lipcu 2014 roku ETPCz nakazał Rosji wypłacenie byłym akcjonariuszom Jukosu 1,9 mld euro tytułem odszkodowania za bezprawne pozbawienie ich majątku poprzez zawyżone podatki i zmanipulowaną licytację. Krótko wcześniej Trybunał Arbitrażowy nakazał Rosji wypłacenie odszkodowania w wysokości 51,57 mld dolarów grupie byłych akcjonariuszy Jukosu ze spółki holdingowej GML. Rosja dostała czas do 15 stycznia 2015 roku, by rozpocząć wypłacanie tego odszkodowania. Po 15 stycznia zaczęto naliczać odsetki w wysokości 2,6 mln dolarów dziennie. Nie wiadomo na razie, czy Francja, która również zajęła państwowe konta rosyjskie w ok. 40 bankach, a także kilka budynków, odblokuje te aktywa

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ

Pozostałe wiadomości