Rosja pomoże eksporterom broni w spłacie kredytów. Sankcje pozbawiły ich lukratywnych kontraktów

www.kalashnikovconcern.comRząd poinformował o pomocy dla eksporterów broni

Rosyjski rząd poinformował w niedzielę, że przeznaczył 6 mld rubli (110 mln dolarów) na pomoc dla eksporterów broni. Pieniądze mają posłużyć do obsługi kredytów w rosyjskich bankach. Jak zauważa Reuters, to kolejny krok wsparcia dla rosyjskich przedsiębiorstw dotkniętych przez kryzys finansowy.

Rosyjski rząd podjął ostatnio intensywne działania w celu wsparcia państwowych przedsiębiorstw i banków oraz stabilizacji słabnącego rubla. Jednak analitycy pesymistycznie patrzą na przyszłość rosyjskiej gospodarki - pisze Reuters. W Rosję najbardziej uderzyły spadające ceny ropy naftowej oraz zachodnie sankcje za zaangażowanie w kryzys na Ukrainie.

Rosyjski rząd poinformował, że zobowiązał się do przekazania dotacji dla rosyjskich eksporterów "dóbr wojskowych", aby zlikwidować część zobowiązań odsetkowych wobec rosyjskich banków, w tym banku VEB.

Blokada na amerykański rynek

Nie podano oficjalnie kwoty wsparcia, ale jak pisze Reuters, ma wynieść 2,9 mld rubli w 2015 roku i 2,94 mld rubli w 2016 roku. W oświadczeniu rządu nie zostały wymienione żadne konkretne firmy, które otrzymają wsparcie. Reuters przypomina, że największym eksporterów broni w Rosji jest państwowy Rosoboroneksport.

W czerwcu Kałasznikow wraz z siedmioma innymi rosyjskimi producentami broni znalazł się na liście podmiotów objętych amerykańskimi restrykcjami. W ten sposób firma została pozbawiona dostępu do amerykańskiego kluczowego dla niej rynku.

W połowie grudnia prezydent USA Barack Obama podpisał uchwaloną przez Kongres ustawę upoważniającą go do zastosowania nowych sankcji wobec Rosji w ślad za podobnym posunięciem UE.

Ustawa Kongresu daje prezydentowi możliwość zaostrzenia sankcji wobec przedstawicieli rosyjskich władz oraz firm zbrojeniowych kontrolowanych przez rosyjski rząd, a także upoważnia prezydenta do udzielenia Ukrainie pomocy wojskowej, w tym dostarczenia broni śmiercionośnej.

Kryzys gospodarczy w Rosji. “Rosja jest potężnie zadłużona“
Kryzys gospodarczy w Rosji. “Rosja jest potężnie zadłużona“TVN24 BiS

Autor: mn / Źródło: Reuters, BBC News

Źródło zdjęcia głównego: www.kalashnikovconcern.com

Pozostałe wiadomości