Rosja pomoże bankom. Wpompuje w nie 320 mln dolarów

Ze świata

VTBBanki otrzymają pomoc od rządu

Rosja zaoferuje bankom 20 mld rubli (320 mln dolarów) w ramach planu antykryzysowego dotyczącego dotowaniu kredytów hipotecznych, po tym jak w rosyjskich kredytowców uderzyły dewaluacja rubla oraz wysokie stopy procentowe.

Pakiet środków przyjętych przez premiera Dmitrija Miedwiediewa dotyczy kredytów hipotecznych, których rzeczywista stopa procentowa (RRSO) będzie ograniczona do 13 proc. - wynika z dekretu opublikowanego w piątek na stronie rządowej.

Mniej kredytów

“Dostępność kredytów hipotecznych zmalała z powodu pogarszającej się sytuacji makroekonomicznej. Niektórzy uczestnicy rynku przestali udzielać kredytów lub ustanowili roczne stopy procentowe na poziomie 20 proc. lub więcej” - czytamy w dekrecie.

Rosyjskie banki i organizacje kredytowe stoją w obliczu kryzysu kredytowego z powodu upadku rubla w ub. roku (rosyjska waluta straciła ponad 40 proc. swojej wartości w stosunku do dolara w ciągu zaledwie kilku miesięcy).

Bank centralny Rosji obniżył w piątek benchmarkową stopę z 15 do 14 proc. Analitycy scharakteryzowali ten ruch jako powolne łagodzenie polityki monetarnej, po tym jak bank podniósł w grudniu stopy do 17 proc.

Ożywić branżę

Rządowe pieniądze pomogą ożywić branżę nieruchomości, ponieważ brak kredytów hipotecznych już doprowadził do spowolnienia w budownictwie mieszkaniowym. Minister Budownictwa i Gospodarki Komunalnej Michaił Mień poinformował w piątek, że budowa domów spadła o 10 proc. w ciągu pierwszych dwóch miesięcy b.r.

Według oficjalnych danych, rzeczywista stopa procentowa kredytów hipotecznych wynosiła w ub. roku 12,5 proc. Ale w styczniu wzrosła do poziomu 14,2 proc. i była najwyższa od 2010 roku.

VTB, drugi co do wielkości bank w Rosji, poinformował w poniedziałek, że w ramach programu rządowego przyzna w tym roku kredyty hipoteczne o wartości 1,6 mld dolarów przy RRSO wynoszącym 13 proc.

Środki te są częścią rządowego planu antykryzysowego o wartości 35 mld dolarów, ogłoszonego w styczniu tego roku.

Rosja wprowadza kartki na jedzenieTVN24 BiS

Autor: ToL//km / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: VTB