Rosja szuka kapitału u... islamskich finansistów. Wpuści ich do kraju?

Ze świata

WikipediaRosja dostosuje prawo do islamskich bankowców?

Rosyjscy deputowani złożyli w parlamencie projekt ustawy wspierającej islamskich finansistów i mającej przyciągnąć kapitał do kraju - pisze Reuters. Wszystko w chwili, gdy rosyjska gospodarka zmaga się ze spowolnieniem, a widoków na zniesienie zachodnich sankcji brak.

Projekt wysłany w tym tygodniu do Dumy, zezwala bankom na angażowanie się w działalność handlową i dopuszcza stosowanie produktów finansowych zgodnych z islamskim prawem. Jak czytamy, projekt jest postrzegany jako pierwszy krok w kierunku pobudzenia rozwoju sektora, który w krajach Zatoki Perskiej i Azji Południowo-Wschodniej rośnie w tempie dwucyfrowym, a w Rosji zalicza spadki. Do tej pory banki działające na prawie szariatu nie mogły swobodnie działać w Rosji.

Coś za coś

Zamiast stosowania stóp procentowych i oprocentowania depozytów, które w islamie są zakazane ze względów religijnych, islamskie prawo dopuszcza opłaty za obsługę i udział w zyskach banków. - W okresie niemal całkowitej blokady gospodarczej z Europą i USA nasze banki muszą znaleźć nowe sposoby na przyciągnięcie inwestycji - powiedział Dmitrij Sawieliew, członek komisji finansów Dumy. Reuters przypomina, że zachodnie sankcje odcięły rosyjskie firmy od międzynarodowych rynków kapitałowych. Spadek cen ropy przyczynił się do dalszego spowolnienia gospodarki, która w tym roku ma się skurczyć o co najmniej 3 proc. Projekt dostosowania przepisów musi przejść w Dumie trzy czytania. Potem trafi do izby wyższej parlamentu i na biurko prezydenta Putina. Pomysłodawcy zmian chcą jednak pójść dalej i znowelizować przepisy w innych dziedzinach, m.in. w podatkach. Eksperci zaznaczają jednak, że wprowadzenie zmian może trwać co najmniej rok.

Już działają

Niektóre państwowe banki w Rosji już od jakiegoś czasu starały się budować wiedzę na temat działalności w krajach islamskich. Należą do nich Wnieszekonombank i VTB Bank, które zostały dotknięte przez zachodnie sankcje. Impulsem do tego - pisze Reuters - jest widoczna zmiana kursu Rosji i dążenie do dywersyfikacji powiązań gospodarczych w innych kierunkach niż zachodnie.

- Sankcje stały się dodatkową zachętą do tego, aby patrzeć dalej, na gospodarcze perspektywy Rosji i krajów OIC (Organizacji Współpracy Islamskiej) - podkreśla Linar Jakupow, szef rosyjskiej Agencji ds. Inwestycji Regionalnych. Jego zdaniem zmiany w prawie mogą przyciągnąć inwestycje zagraniczne, ale tez zmobilizować 20 milionów rosyjskich muzułmanów do zainwestowania swoich pieniędzy. - To jest teoretycznie i technicznie możliwe, by rząd przygotował ustawę o bankowości islamskiej, ale to wszystko zależy od woli politycznej - podkreśla z kolei Murad Aliskierow, prezes LaRiba Finance, islamskiej firmy finansowej z siedziba w rosyjskiej republice Dagestanu. Jego zdaniem banki islamskie mogą być alternatywą dla tych tradycyjnych i mieć ogromne znaczenie dla rosyjskiego społeczeństwa.

Ceny rosną, pensje spadają. Zobacz, jak biednieje RosjaTVN24 Biznes i Świat

Autor: mn//km/kwoj / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia