Rosja ostrzega przed awariami w ukraińskich elektrowniach

Ze świata

Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Ralf1969Eksperymenty z używaniem paliwa z Westinghouse Ukraina rozpoczęła w 2005 roku w elektrowni w Mikołajowie, ale zawieszono je w 2012 roku po stwierdzeniu nieprawidłowości w pracy reaktorów.

Rosja przestrzegła we wtorek przed awariami w elektrowniach atomowych na Ukrainie w związku z zaopatrywaniem ich w paliwo przez amerykańską firmę Westinghouse. Strona ukraińska zapewnia, że zagrożenia nie ma.

Westinghouse to amerykańska filia japońskiego koncernu Toshiba. Wcześniej Ukraina korzystała głównie z rosyjskiego paliwa. - Są uzasadnione obawy co do zdolności zagranicznych producentów, w tym firmy Westinghouse, dostarczenia paliwa zapewniającego bezawaryjne funkcjonowanie reaktorów pochodzenia radzieckiego i rosyjskiego - powiedział Michaił Uljanow, dyrektor departamentu kontroli zbrojeń w rosyjskim MSZ. - W przeszłości próby załadowania paliwa produkcji innej niż rosyjska do reaktorów naszej produkcji doprowadziły wielokrotnie do awarii, w tym również w elektrowniach ukraińskich - dodał. Według Uljanowa ryzyko jest tym większe, że strona ukraińska wprowadziła regulacje zezwalające na zmniejszenie produkcji energii elektrycznej, mimo że reaktory nie są przeznaczone do takiej eksploatacji, a zagrożenie rośnie wraz z możliwą obecnością eksperymentalnego paliwa zagranicznego.

W poszanowaniu standardów

Eksperymenty z używaniem paliwa z Westinghouse Ukraina rozpoczęła w 2005 roku w elektrowni w Mikołajowie, ale zawieszono je w 2012 roku po stwierdzeniu nieprawidłowości w pracy reaktorów. W 2014 roku wznowiono wykorzystywanie amerykańskiego paliwa. W tym samym roku, po dojściu do władzy prozachodniego rządu w Kijowie, Ukraina zawarła z firmą Westinghouse porozumienie do roku 2020, którego celem było zmniejszenie uzależnienia od dostaw paliwa nuklearnego z Rosji. W połowie czerwca, w obecności amerykańskiej delegacji wysokiego szczebla, paliwo z Westinghouse zaczęło być używane w kolejnej ukraińskiej elektrowni w Zaporożu. Dyrektor inspekcji ukraińskiego sektora nuklearnego Serhij Bojko w komunikacie przesłanym AFP napisał, że przestrogi strony rosyjskiej są nieuzasadnione.

- Dywersyfikacja dostaw paliwa nuklearnego dla ukraińskich elektrowni odbywa się w ścisłym poszanowaniu krajowych standardów bezpieczeństwa nuklearnego i wymogów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej - oświadczył Bojko.

Największa w Europie. Elektrownia atomowa w Zaporożu oczami reportera tvn24:

Autor: PMB / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Ralf1969