Moskwa odpowiada Zachodowi. Mięso, mleko i warzywa nie wjadą do Rosji przez kolejny rok

Ze świata

WikipediaLista może się zmienić "zależnie od wielu przyczyn, w tym także od tego, jak będą układać się nasze stosunki z partnerami z Europy i innych krajów"

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew poinformował w czwartek, że podpisał rozporządzenie rządu o przedłużeniu o rok - do 5 sierpnia 2016 r. - embarga na żywność z krajów UE, z USA, Kanady, Australii i Norwegii.

- Właśnie zatwierdziłem aktem rządowym wykaz towarów, których dotyczy przedłużenie, jeszcze na jeden rok, zakazu importu do naszego kraju - powiedział Miedwiediew otwierając posiedzenie rządu.

Lista aktywna

Jak dodał premier, cytowany przez dziennik "Kommiersant", wykaz "w zasadzie nie różni się od tego, co było" objęte dotychczasowym embargiem, "z wyjątkiem pewnych konkretnych pozycji dotyczących biomateriałów". Miedwiediew wskazał, że w spisie towarów, których import do Rosji jest zakazany, pozostaje mięso, w tym wieprzowina, kiełbasy, podroby, a także ryby, skorupiaki, mleko i produkty mleczne, warzywa.

Lista może się zmienić "zależnie od wielu przyczyn, w tym także od tego, jak będą układać się nasze stosunki z partnerami z Europy i innych krajów" - zastrzegł premier Rosji. Dzień wcześniej, w środę, dekret ws. przedłużenia o rok zakazu importu zachodniej żywności podpisał prezydent Rosji Władimir Putin. W poniedziałek ministrowie państw UE podjęli decyzję o przedłużeniu sankcji gospodarczych wobec Rosji za wspieranie separatystów na wschodzie Ukrainy. Restrykcje te obejmują ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych, firm naftowych (Rosnieft, Transnieft i Gazprom Nieft) i trzech firm zbrojeniowych (OPK Oboronprom, United Aircraft Corporation i Urałwagonzawod). Wprowadzono też ograniczenia w sprzedaży Rosji zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego i sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

UE jednogłośnie i bez litości dla Rosji. Przedłuża sankcje gospodarczeTVN24 BiS

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia