Amerykański głos w rosyjskich domach. Telewizję włączą przyjaciele Putina

Ze świata

ShutterstockRosja. Narodowa Grupa Medialna kupiła prawa do nadawania CNN

CNN International oraz kilka mniejszych stacji telewizyjnych należących do amerykańskiego koncernu Turnera zmienia właściciela. Od teraz w Rosji prawa do nadawania tych kanałów będzie miała wyłącznie związana z Kremlem spółka Media Alliance.

W wyniku transakcji spółka Media Alliance będzie mogła nadawać w Rosji takie kanały jak Discovery, Cartoon Network, Boomerang. Po blisko 1,5-rocznej przerwie wróci również CNN.

Nowe przepisy

Media Alians to spółka, w której 20 proc. ma Discovery. Pozostałe 80 proc. należy do rosyjskiej Narodowej Grupy Medialnej (NMG) powołanej w 2009 roku przez kilka firm. Ich właściciele w zdecydowanej większości pochodzą z Sankt Petersburga i pozostają w bliskich relacjach z prezydentem Władimirem Putinem.

Jak informuje gazeta "RBC", powstanie spółki, to efekt przepisów, które we wrześniu 2014 roku uchwaliła Duma Państwowa. Przyjęta ustawa ogranicza udziały inwestorów zagranicznych w kapitale zakładowym spółek medialnych w Rosji do 20 proc. Zgodnie z ustawą założycielem środka masowego przekazu w Federacji Rosyjskiej nie może być obce państwo, organizacja międzynarodowa ani nawet obywatel Rosji mający również obywatelstwo innego państwa.

Wartość transakcji, która została ogłoszona przez Media Alliance w grudniu 2015 roku, nie została ujawniona.

Rosjanie ćwiczą przed wielką wojskową paradą. Materiał "Faktów" TVN:

Autor: mb / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock