Ze świata

Kryptowaluty pod kontrolą Kremla. Będzie specjalna ustawa

Ze świata

Ile warte są bitcoiny?tvn24bis.pl
wideo 2/2

Minister finansów Rosji Anton Siłuanow ogłosił zamiar uregulowania obrotu bitcoinami i innymi tego rodzaju internetowymi walutami, jeśli odbywa się on z udziałem rosyjskich obywateli oraz przedsiębiorstw.

- Państwo rozumie, że kryptowaluty są rzeczywistością. Nie ma sensu ich zakazywać, jest potrzeba ich uregulowania - powiedział Siłuanow.

Ustawa do końca roku

Minister sprecyzował, że do końca roku jego resort opracuje ustawę, która określi procedurę zakupu kryptowalut. W jej ramach ma być między innymi przewidziana rejestracja podmiotów chętnych do zakupu wirtualnych walut. Ma on być zbliżony do zakupu obligacji skarbowych - powiedział Siłuanow. Nie wyjaśnił, według jakich kryteriów władze ustalałyby, że transakcje bitcoinami podlegają rosyjskim regulacjom. Wskazał, że inwestycje w wirtualne waluty są obarczone dużym ryzykiem. Reuters pisze, że początkowo rosyjskie władze uznawały bitcoiny i podobne waluty za nielegalne, jednak później przyjęły do wiadomości, że istnieje rosnący w szybkim tempie rynek wirtualnych walut. Rosyjski bank centralny zapowiadał walkę z nimi, przestrzegając, że bitcoiny są używane w nielegalnej działalności, np do prania pieniędzy pochodzących z przestępstwa. Bitcoin pojawił się w 2009 roku i był początkowo wart mniej niż dolara. Obecnie jego wartość wynosi około 4460 dolarów.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay

Pozostałe wiadomości