Rosję czeka batalia o wiek emerytalny. Minister finansów chce pilnych zmian

Ze świata

tvn24c01f96f6-b74c-11e2-8428-0025b511226e

Minister finansów Rosji Anton Siłuanow oświadczył we wtorek, że władze powinny jak najszybciej zlikwidować wcześniejsze emerytury i podnieść wiek emerytalny. Nie wykluczył też przeniesienia części wydatków wojskowych z roku 2016 na lata późniejsze.

- Trzeba pilnie rozwiązać problem likwidacji wcześniejszych emerytur i podnieść wiek emerytalny. Pozwoli to nie tylko zmniejszyć presję na budżet, ale także złagodzić następstwa słabej demografii dla ludności aktywnej zawodowo - oznajmił Siłuanow podczas dorocznego posiedzenia rozszerzonego kolegium Ministerstwa Finansów FR, w którym uczestniczył też premier Dmitrij Miedwiediew. Wiek emerytalny w Rosji należy do najniższych w świecie: kobiety nabywają prawo do emerytury w wieku 55 lat, a mężczyźni - 60 lat. Minimalne świadczenie emerytalne w FR można uzyskać mając przepracowane zaledwie 5 lat. Ponadto obowiązuje odziedziczony po ZSRR rozbudowany system przywilejów emerytalnych. Dają one prawo przechodzenia na wcześniejszą emeryturę około 250 kategoriom pracowników i grup zawodowych. Z prawa tego mogą korzystać osoby pracujące w szkodliwych warunkach technologicznych i w surowym klimacie, a także m.in. wojskowi, lekarze, nauczyciele i matki kilkorga dzieci.

Putin przeciwny

Szef resortu finansów już niejednokrotnie postulował likwidację przywilejów emerytalnych oraz podniesienie wieku emerytalnego zarówno kobiet, jak i mężczyzn do 63 lat. Sprzeciwia się temu prezydent Władimir Putin, pamiętający, że Rosję w najbliższych latach czekają wybory parlamentarne (2016 rok) i prezydenckie (2018 rok). Zdaniem Siłuanowa emerytury w Rosji "przestały być wypłatą związaną z utratą przez człowieka zdolności do pracy, a zaczęły faktycznie odgrywać rolę świadczenia socjalnego za osiągnięcie określonego wieku". Minister finansów nie wykluczył, że w toku prac nad budżetem na 2016 rok i okres planowy 2017-18 zostanie podjęta decyzja o przeniesieniu części wydatków wojskowych na lata późniejsze. Siłuanow wyraził przekonanie, że w tej sprawie uda mu się dojść do porozumienia z resortem obrony.

Miedwiediew popiera

Szefa resortu finansów poparł premier Miedwiediew, który oświadczył, że wysokie wydatki na obronę i bezpieczeństwo są politycznie uzasadnione, wymagają jednak dalszej optymalizacji. Siłuanow zapowiedział, że Ministerstwo Finansów w najbliższych miesiącach przygotuje propozycje cięć wydatków budżetowych na lata 2016-18 na kwotę 1,5-2 bln rubli (29,1-38,8 mld dolarów). Minister oświadczył, że budżet na 2016 rok i okres planowy 2017-18 powinien uruchomić zmiany strukturalne w gospodarce Rosji. - Budżet nie może zastępować prywatnego inwestora, a państwo - prywatnego właściciela - podkreślił, dodając, że głównym czynnikiem wzrostu powinny być prywatne inwestycje. Siłuanow nie wykluczył, że gospodarka Rosji wróci na ścieżkę wzrostu już w drugim półroczu 2015. - Pierwszy kwartał będzie najgorszy. Jednak już w drugim półroczu może wrócić wzrost gospodarczy - powiedział.

Wiara we wzrost

Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego FR prognozuje, że produkt krajowy brutto (PKB) w 2015 roku może zmniejszyć się o 2,5 proc., jednak w 2016 roku znów zacznie rosnąć - w latach 2016-18 średnio o 2,5-3 proc. rocznie. Minister finansów oznajmił ponadto, że inflacja w 2015 roku może wynieść 11 proc. Wcześniej prognozował, że osiągnie ona 12,2 proc. W marcu inflacja w Rosji liczona rok do roku wyniosła 16,9 proc. Siłuanow przekazał, że odpływ kapitału z Rosji w 2015 roku wyniesie 90 mld dolarów wobec 151,5 mld USD w 2014 roku. - Obserwujemy zdecydowany spadek odpływu kapitału: z poziomu 77,4 mld USD w IV kwartale ubiegłego roku do 32,6 mld USD w I kwartale bieżącego roku. Oczekuje się, że w II kwartale obniży się do poziomu 15 mld USD - powiedział.

Autor: km / Źródło: PAP / EPA

Źródło zdjęcia głównego: tvn24