W Rosji lawinowo przybywa żyjących poniżej progu ubóstwa. Przez galopujące ceny

Ze świata

Flickr (CC BY 2.0) | lafleurLiczba Rosjan żyjących poniżej progu ubóstwa zwiększyła się o trzy miliony

Liczba Rosjan żyjących poniżej progu ubóstwa zwiększyła się o trzy miliony i w pierwszym kwartale tego roku sięgnęła 22,9 mln. Przyczyną takiego stanu rzeczy była m.in. szybująca inflacja - wynika z opublikowanych w czwartek oficjalnych statystyk.

Jak podała Federalna Służba Statystyki Państwowej (Rosstat), rok wcześniej pod tę kategorię podpadało 19,8 mln ludzi na 143 miliony mieszkańców.

W Rosji za próg ubóstwa uważa się obecnie kwotę 9662 rubli miesięcznie (157 euro po kursie czwartkowym) wobec 7688 rubli rok wcześniej (125 euro po kursie z czwartku, ale znacznie więcej po kursie ówczesnym) - sprecyzowano.

Taka sytuacja to bezpośredni efekt szybującej inflacji, która w szczycie sięgnęła prawie 17 proc. w ujęciu rocznym. Ceny wzrosły za sprawą załamania rubla pod koniec grudnia ubiegłego roku, na skutek z jednej strony spadku cen ropy i kryzysu ukraińskiego, a z drugiej - embarga nałożonego na większość produktów żywnościowych pochodzących z krajów, które nałożyły sankcje na Rosję.

Według oficjalnych, wcześniejszych statystyk wzrost cen spowodował spadek siły nabywczej, ze spadkiem realnych dochodów w marcu o 9,3 proc. w ciągu roku.

Od dwóch miesięcy inflacja w Rosji zaczęła jednak nieco spadać, a rosyjskie władze mają nadzieję na powrót do wzrostu w przyszłym roku.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Flickr (CC BY 2.0) | lafleur