Moskwa i Pekin zacieśniają współpracę. Chińczycy będą budować koleje w Rosji

TVN24 Biznes

TVN24 Biznes i ŚwiatMoskwa i Pekin zacieśniają współpracę. Chińczycy będą budować koleje w Rosji

Chińska spółka kolejowa China Railway Construction podpisała memorandum dotyczące udziału w projektach kolejowych na terenie Rosji.

Umowa to jedno z serii porozumień podpisanych między Chinami a Rosją podczas wizyty chińskiego prezydenta Xi Jinpinga w Moskwie z okazji obchodów rocznicy II wojny światowej.

Duże pieniądze

Jak czytamy, China Civil Engineering Construction Corporation i rosyjska Tuva Energy Industrial Corporation LLC porozumiały się w kwestii utworzenia specjalnych funduszy na inwestycje i przeprowadzenia konsultacji m.in. w kwestii ponad 400-kilometrowego połączenia kolejowego z Elegest w południowej Rosji do Kuraginu. Pozostałe projekty dotyczą linii kolejowej łączącej Tuvan w Rosji z zachodnimi Chinami i budowy portu we wschodniej Rosji. Nie poinformowano, ile warte są projekty których dotyczy porozumienie. W ubiegłym tygodniu rosyjski minister transportu Maxim Sokołow powiedział, że do 2020 roku Rosja i Chiny zainwestują 1 bilion rubli (prawie 20 mln dolarów) w połączenie kolejowe między Moskwą i rosyjskim miastem Kazań. Poziom chińskich inwestycji ma wynieść ok. 300 mln rubli.

Autor: mn//bgr / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 2.0) | Sorovas