Euro i dolary. Rosja ma akceptować inne waluty niż rubel. Zmiany w dekrecie Putina

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, Reuters

Rosja pozwoli odbiorcom zagranicznym na uregulowanie zaległości za dostawy gazu ziemnego w obcej walucie. Tak wynika ze zmian wprowadzonych przez Władimira Putina w dekrecie w sprawie płatności w rublach za dostawy rosyjskiego gazu - poinformowała Agencja Reutera.

Agencja Reutera podała, że piątkowy dekret stanowi, że uregulowanie zaległości nie oznacza automatycznie wznowienia dostaw gazu. Dokument nie zmienia też poprzednich wymogów Rosji, by zagraniczni kontrahenci płacili za gaz w rublach rosyjskich.

Jak przypomniano, Rosja wstrzymała dostawy do tych państw, które nie zgodziły się na płatności w rublach, jak Polska i Finlandia. Media rosyjskie kontrolowane przez Kreml podały, że zezwolenie na uregulowanie zaległości w obcej walucie dotyczy właśnie tzw. nieprzyjaznych państw.

Płatność za gaz w rublach

W marcu br. Rosja zadecydowała, że kontrahenci z "nieprzyjaznych państw" będą musieli płacić za dostawy gazu ziemnego w rublach. Oznaczało to, że nabywcy ci mają otworzyć specjalne konta rublowe, obsługiwane przez kontrolowany przez Kreml Gazprombank. Następnie bank ten ma sprzedawać zagraniczną walutę na moskiewskiej giełdzie MICEX, wymieniając ją na ruble i regulować w tych rublach płatności za gaz.

Od 5 marca na rosyjskiej liście "nieprzyjaznych państw" znalazły się m.in. wszystkie kraje Unii Europejskiej - a tym samym również Polska. Oraz między innymi Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Australia, Norwegia, Szwajcaria, Japonia i Korea Południowa.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości