TVN24 Biznes | Ze świata

Fuzja gigantów na horyzoncie. Jeden z najbogatszych Rosjan dał zielone światło

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
Reuters

Nornickel, jeden z największych na świecie producentów niklu i palladu, może się połączyć z Rusalem, czołowym producentem aluminium. Rosyjski biznesmen Władimir Potanin, największy akcjonariusz spółki Nornickel, powiedział, że jest gotowy do dyskusji na temat możliwej fuzji. Krok ten miałby częściowo pomóc w obronie przed skutkami zachodnich sankcji - napisała Agencja Reutera.

Władimir Potanin powiedział w rozmowie ze stacją RBC, że w poniedziałek wysłał list potwierdzający zgodę na rozpoczęcie rozmów o fuzji, "ponieważ pozwala to na stworzenie narodowego czempiona". - To pozwala nam jeszcze bardziej zdywersyfikować bazę akcjonariuszy - stwierdził.

Potanin wśród przyczyn zgody na omówienie potencjalnej transakcji wymienił potrzebę "pozyskania dodatkowej stabilności wobec sankcji". Dodał, że propozycja wyszła od kierownictwa firmy Rusal.

Rusal to jeden z największych na świecie producentów aluminium. Koncern nie odpowiedział na prośbę Agencji Reutera o komentarz. Nornickel jest liderem branży górniczej w Rosji i czołowym producentem niklu i palladu na świecie.

Fuzja Nornickel z Rusalem - Kreml komentuje

Kreml poinformował, że nie wie o żadnym planie połączenia firmy Nornickel z Rusalem. - Nic nie wiemy o takich zamiarach - powiedział Agencji Reutera rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Agencja Reutera przypomniała, że firma Rusal była objęta amerykańskimi sankcjami od kwietnia 2018 roku do początku 2019 roku, które spowodowały skok cen aluminium na świecie. Koncern zniknął z listy sankcji, gdy jego założyciel Oleg Deripaska zgodził się na oddanie kontroli nad firmą.

Derpiaska wciąż jest objęty restrykcjami.

Władimir Potanin - majątek

Władimir Potanin posiada 36 proc. udziałów w Nornickel i jego dyrektorem generalnym od dziesięciu lat. Rusal posiada obecnie 26 proc. udziałów w Nornickel.

Potanin już po napaści Rosji na Ukrainę kupił Rosbank od Societe Generalne, gdy francuski bank wycofał się z tego rynku. Kupił też udziały w TCS Group, do której należy Tinkoff Bank.

Potanin to jeden z najbogatszych Rosjan. Magazyn "Forbes" klasyfikuje go na 44. miejscu na liście najbogatszych osób na świecie. Jego majątek jest wyceniany na 28,4 miliarda dolarów. Z przedstawicieli Rosji wyżej na liście "Forbesa" jest tylko Andriej Melnichenko, z majątkiem wycenianym na 29,1 miliarda dolarów.

Zaślepka materiału TVN24GO
Kuszeni rosyjską propagandą, narażeni na kryzys. Nie stoją murem za Ukrainą
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości