Rosja coraz bardziej niezależna od Zachodu. Ma alternatywny system dla Visa i MasterCard

Ze świata


Visa i MasterCard muszą teraz przetwarzać wszystkie transakcje dokonywane przez Rosjan przez specjalny państwowy system - pisze „The Moscow Times” powołując się na urzędników rosyjskiego banku centralnego. Ma to zapobiec zawieszeniu usług przez amerykańskich operatorów kart.

Visa i MasterCard przetwarzają ok. 90 proc. transakcji płatniczych w Rosji.

- Przenieśliśmy wszystkie transakcje MasterCard w kwietniu, a teraz zakończyliśmy podobny proces dla banków stosujących karty Visa - podkreśliła zastępczyni szefa banku centralnego Rosji Olga Skorobogatowa. Oznacza to, że Rosja ukończyła prace nad stworzeniem odrębnego systemu kart płatniczych, który w żaden sposób nie będzie łączył się z międzynarodowymi systemami Visa i MasterCard.

Chcą niezależności

„The Moscow Times” przypomina, że prace nad krajowym systemem płatności w Rosji rozpoczęły się w ubiegłym roku, kiedy to MasterCard i Visa zawiesiły obsługę dwóch banków, które miały być powiązane z prezydentem Władimirem Putinem. Miało to związek z zachodnimi sankcjami nałożonymi na Rosję za aneksję Krymu. I choć sankcje wobec dwóch banków w umiarkowany sposób uderzyły w zwykłych Rosjan, skłoniły Kreml do zabezpieczenia się przed możliwością odmów świadczenia usług przez Visę i MasterCard w przyszłości - czytamy.

Od tego czasu nowe prawo umożliwiło pracę nad systemem, który kontrolowałby przetwarzanie krajowych płatności i umożliwiłby ich realizowanie nawet przy odmowie ze strony zachodnich firm.

Czy to się opłaca?

Według nowego prawa, zagraniczni operatorzy kart płatniczych muszą zdeponować w Centralnym Banku Rosji kwotę równą swoim obrotom przez dwa dni. Jak ujawnił dziennik "Kommiersant", powołując się na badania amerykańskiego banku Morgan Stanley, firmom Visa i MasterCard bardziej miało opłacić się wycofanie z Rosji, niż dostosowanie się do nowych przepisów. Według analiz MasterCard będzie musiał zamrozić co najmniej 1 mld dol., a Visa - minimum 1,9 mld dol, a jak obliczyli eksperci Morgan Stanley zyski MasterCard z działalności w Rosji wynoszą ok. 160 mln dol. rocznie, a Visy - 350-470 mln. Mimo to giganci zdecydowali się zostać w Rosji i dostosować do nowych regulacji. W sobotę przedstawiciele systemu ogłosili, że wybrali już nawet markę i wygląd pierwszej krajowej karty bankowej, która ma zostać wypuszczona na rynek jeszcze w tym roku. Będzie nazywała się "Mir", co oznacza zarówno "świat" jak i "pokój" w języku rosyjskim.

MasterCard – firma i organizacja członkowska zrzeszająca ponad 25 tys. instytucji finansowych wydających karty płatnicze sygnowane marką i logo MasterCard oraz Maestro i Cirrus. Notowana na giełdzie nowojorskiej. Organizację założyło kilka banków amerykańskich (United California Bank, Wells Fargo, Crocker National Bank, Bank of California), jako konkurencję dla podobnej organizacji BankAmericard (założonej przez Bank of America, przekształconej później w Visę).

Autor: mn / Źródło: The Moscow Times