Rosja chce zastąpić Nord Stream 2. Jest chętny na dostawy gazu

Autor:
mb/ToL
Źródło:
Reuters, TVN24 Biznes, PAP

Rosyjski koncern naftowy Rosnieft chce dostarczać gaz ziemny ze swoich złóż w Kraju Krasnojarskim i obwodzie irkuckim do gazociągu Power of Siberia 2, który przez Mongolię będzie zaopatrywał Chiny - poinformował w poniedziałek dziennik "Kommiersant".

Gazociąg Power of Siberia 2 będzie obsługiwany przez Gazprom. Koncern chce rozpocząć dostawy gazu 2600-km gazociągiem Power of Siberia 2 od 2030 roku. Według zapowiedzi, gazociągiem będzie można przesyłać 50 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.

Rosnieft posiada rezerwy w wysokości 1,5 biliona metrów sześciennych gazu w złożach na trasie przyszłego gazociągu - podał "Kommersant".

Z informacji przekazanych przez rosyjski dziennik wynika, że Władimir Putin poprosił wicepremiera, ministra energetyki Aleksandra Nowaka o zrealizowanie z Gazpromem prośby Rosnieftu o uwzględnienie jego rezerw gazu przy budowie gazociągu Power of Siberia 2.

Nowak we wrześniu ubiegłego roku przyznał, że azjatycki gazociąg może zastąpić Nord Stream 2, czyli swój europejski odpowiednik, w ramach strategii energetycznej Rosji.

Prace przy budowie gazociągu Power of Siberia 2 mają się rozpocząć w 2024 roku.

PAP/Adam Ziemienowicz

Eksport do Europy najniższy od rozpadu ZSRR

Z drugiej strony eksport rosyjskiego gazu do Europy przez gazociągi spadł w 2022 roku o 45 proc. w ujęciu rok do roku, do jednego z najniższych poziomów od rozpadu ZSRR - wynika z danych rosyjskiego państwowego koncernu paliwowego Gazprom oraz obliczeń Agencji Reutera, które opublikowano pod koniec ubiegłego roku.

Szef Gazpromu Aleksiej Miller informował, że w minionym roku wolumen wyeksportowanego gazu wyniesie 100,9 mld metrów sześciennych.

Z powodu agresji na Ukrainę Rosja straciła swój najważniejszy rynek gazowy, czyli Unię Europejską.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: Reuters, TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości