Wielka Brytania zamroziła konto rosyjskiej agencji informacyjnej. Moskwa domaga się wyjaśnień

Ze świata

BrokenSphere/CC BY-SA 3.0Rosja chce wyjaśnień

Rosja zwróciła się do brytyjskich władz o jak najszybsze wyjaśnienie sytuacji związanej z zamrożeniem konta przedstawicielstwa rosyjskiej agencji informacyjnej Rossija Siegodnia w banku Barclay's w Wielkiej Brytanii - poinformowało w poniedziałek MSZ w Moskwie.

Rachunek bankowy agencji został zamknięty 8 lipca w trybie jednostronnym. W komunikacie rosyjskiego ministerstwa napisano, że agencja nie została uprzedzona o planowanych krokach banku. "Jej przedstawiciele nie zostali poinformowani o losie środków finansowych, które znajdowały się na rachunku" - podkreślono w komunikacie.

Sankcje na prezesa

MSZ zaznaczyło, że "zaistniała sytuacja stanowi przeszkodę dla działalności największej agencji informacyjnej Federacji Rosyjskiej na terytorium Wielkiej Brytanii". W komunikacie resortu dyplomacji wyrażono przekonanie, że zamknięcie konta ma związek z zachodnimi sankcjami, którymi objęty został prezes agencji Dmitrij Kisielow. Rossija Siegodnia powstała w grudniu 2013 roku na bazie agencji RIA-Nowosti i radia Głos Rosji. Na jej czele stanął Kisielow, znany z prokremlowskich i ultrakonserwatywnych poglądów.

W swoich cotygodniowych programach telewizyjnych twierdził on m.in., że Rosja jest jedynym krajem zdolnym obrócić Stany Zjednoczone w "radioaktywny popiół".

Bank Barclays i brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych odmówiły skomentowania sprawy.

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: BrokenSphere/CC BY-SA 3.0