Załamanie głębsze, niż spodziewa się Kreml. Eksperci wieszczą katastrofę

Ze świata

Spadek podstawowych wskaźników makroekonomicznych Rosji w 2015 roku będzie większy niż przewiduje Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego

Spadek podstawowych wskaźników makroekonomicznych Rosji w 2015 roku, bez względu na działania antykryzysowe rządu, będzie większy, niż przewiduje Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego - prognozuje Instytut Polityki Gospodarczej im. Jegora Gajdara w Moskwie.

Eksperci Instytutu, będący konsultantami Administracji Prezydenta, rządu i Dumy Państwowej, przewidują, że PKB Federacji Rosyjskiej w 2015 roku spadnie o 6,8 proc., inflacja wzrośnie do 17,1 proc., inwestycje bezpośrednie zmniejszą się o 19 proc., a realne dochody ludności zmaleją o 8,5 proc.

Co uchroni przed upadkiem?

Cytowany w piątek przez dziennik "RBK" analityk tej placówki Siergiej Drobyszewski podkreślił, że w ocenach tych uwzględniono przewidywany efekt działań antykryzysowych rządu, w tym obniżenie wydatków budżetowych o 10 proc. oraz pomoc dla przedsiębiorstw i banków. Według analityka bez tych kroków spadek PKB byłby jeszcze większy - o 8 proc.

Prognoza Instytutu Gajdara jest o wiele bardziej pesymistyczna niż przewidywania Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego. W lutym resort ten prognozował, że PKB w tym roku zmniejszy się o 3 proc., inflacja wyniesie 12,2 proc., a inwestycje spadną o 13,3 proc.

Prognozy

W poprzedniej prognozie - z początku grudnia 2014 roku - Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego przewidywało, że PKB w 2015 roku zmaleje tylko o 0,8 proc., a inflacja osiągnie 7,5 proc.

Poprzednio PKB Rosji spadł w 2009 roku - o 7,8 procent. W kolejnych latach gospodarka FR rosła: w 2010 roku o 4,5 proc., 2011 - 4,3 proc., w 2012 - 3,4 proc., w 2013 - 1,3 proc. i w 2014 - 0,6 proc.

Trudne lato

Zdaniem ekspertów Instytutu Gajdara szczyt spadku przypadnie na drugi i trzeci kwartał bieżącego roku. Jeśli warunki zewnętrzne się nie pogorszą, a oczekiwania inflacyjne zmaleją, to - według nich - w czwartym kwartale mogą zarysować się pozytywne tendencje w niektórych branżach.

Prognozowane przez Instytut Gajdara zmniejszenie realnych dochodów ludności o 8,5 proc., to największy taki spadek w ostatnich 15 latach. Od 2000 roku oficjalne statystyki rejestrowały wzrost realnych dochodów ludności. Rosły one nawet w czasie globalnego kryzysu w latach 2007-2009. Dopiero w 2014 roku spadły - o 0,8 proc.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że PKB FR w 2015 roku zmniejszy się o 3 proc., natomiast Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przewiduje, że gospodarka Rosji w tym roku skurczy się o 4,8 proc.

Jegor Gajdar był wybitnym ekonomistą i politykiem, szefem pierwszego rządu pokomunistycznej Rosji i architektem reform wolnorynkowych w tym kraju na początku lat 90. XX wieku.

Autor: /gry / Źródło: PAP