TVN24 Biznes | Ze świata

Ropa najdroższa od siedmiu lat. "Ceny prawdopodobnie pozostaną wysokie"

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Ceny ropy naftowej. Ekspert o prognozach
Ceny ropy naftowej. Ekspert o prognozachTVN24
wideo 2/5
TVN24Ceny ropy naftowej. Ekspert o prognozach

Ropa w USA jest wyceniana najwyżej od 2014 roku, a jej ceny dalej rosną. Podczas poniedziałkowego spotkania krajów OPEC+ nie udało się uzyskać zgody na zwiększenie wydobycia ropy naftowej. Miało to służyć zmniejszeniu presji na rosnące bardzo mocno ceny tego surowca na całym świecie. 

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje we wtorek rano 77,70 dol. (wyżej o 0,10 proc.) i jest najdroższa od 2014 roku.

ROPA (WTI)

Ropa Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje zaś 81,44 dol. za baryłkę, wyżej o 0,22 proc.

ROPA (BRENT)

Ceny ropy naftowej. Decyzja OPEC+

W poniedziałek odbyło się spotkanie krajów kartelu OPEC oraz jego sojuszników, w tym Rosji. Producenci ropy z OPEC+ zdecydowali o utrzymaniu planowanego stopniowego wzrostu podaży swojej ropy, pomimo szybkiego zacieśniania sytuacji na globalnych rynkach paliw i grożącego rynkom kryzysu energetycznego.

- Taka decyzja OPEC+ pozwoli nam kontynuować normalizację sytuacji rynkowej - powiedział wicepremier Rosji Aleksander Nowak.

Niektórzy obserwatorzy rynku oczekiwali, że OPEC+ jednak podwyższy dzienny limit dostaw ropy ze względu na gwałtowny wzrost cen gazu ziemnego, który spowodował zwiększenie popytu na ropę i produkty naftowe przed zbliżającym się sezonem zimowym.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ceny ropy. Prognozy analityków

Analitycy Goldman Sachs Group Inc. oceniają, że zapotrzebowanie na ropę w tym roku wzrośnie jeszcze o dodatkowe 650 tys. baryłek dziennie, ponieważ firmy zmagające się z wysokimi cenami gazu ziemnego przestawiają się na ropę. - Ceny ropy prawdopodobnie pozostaną wysokie w ostatnim kwartale roku w sytuacji zamiany gazu na ropę i przy wysokich cenach węgla - mówi Will Sungchil Yun, starszy analityk ds. rynków surowcowych w VI Investment Corp.

- Myślę, że w przypadku OPEC jest taka narracja: "Słuchajcie, to nie jest nasz kryzys, niewiele możemy zrobić, aby go rozwiązać" - ocenia z kolei Richard Gorry, dyrektor zarządzający w firmie doradczej JBC Asia Pte.

- Dodatkowe baryłki ropy z OPEC+ nieco obniżyłyby presję na ceny ropy, ale nie rozwiąże się kryzysu energetycznego, dodając na rynki więcej ropy - wskazuje. Na zakończenie poprzedniej sesji ropa WTI na NYMEX zyskała 2,3 proc.

Następne posiedzenie krajów sojuszu OPEC+ zaplanowano na 4 listopada.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości