TVN24 Biznes | Ze świata

Ceny ropy mogą sięgnąć "stratosferycznych" poziomów. Scenariusze analityków

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb//now
Źródło:
PAP
Dawid Czopek o ropie z Iranu i Wenezueli (wypowiedź z 31 maja 2022)
Dawid Czopek o ropie z Iranu i Wenezueli (wypowiedź z 31 maja 2022)TVN24 BiS
wideo 2/3
TVN24 BiSDawid Czopek o ropie z Iranu i Wenezueli (wypowiedź z 31 maja 2022)

Baryłka ropy naftowej może kosztować nawet 380 dolarów - uważają analitycy JPMorgan Chase. Ich zdaniem taki scenariusz może się zrealizować, jeśli amerykańskie i europejskie sankcje zmuszą Rosję do wprowadzenia odwetowego cięcia wydobycia tego surowca o 5 milionów baryłek dziennie.

W opinii analityków JPMorgan Chase, Rosja może bez negatywnego wpływu dla swojej gospodarki obniżyć dzienne wydobycie ropy o 5 milionów baryłek. O najnowszym raporcie JPMorgan na temat rynku ropy napisała w niedzielę agencja Bloomberg.

Ropa naftowa z Rosji

"Dla dużej części świata efekt będzie niszczący. Obniżka wydobycia o 3 mln baryłek dziennie może popchnąć cenę ropy na giełdzie w Londynie do 190 USD za baryłkę, a najgorszy scenariusz, zakładający cięcie o 5 mln baryłek dziennie, może oznaczać 'stratosferyczną' cenę 380 USD za baryłkę" - napisali analitycy JPMorgan.

Analitycy o odwetowym cięciu wydobycia ropy naftowejShutterstock
ROPA (BRENT)

"Najoczywistsze i najbardziej prawdopodobne ryzyko związane ze wzrostem cen to sytuacja, w której Rosja zdecyduje się w ramach odwetu na redukcję eksportu. Jest prawdopodobne, że rząd zdecyduje się na obniżkę wydobycia, by sprawić Zachodowi ból" - dodali.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości