Hinduscy rolnicy grożą zbiorowym samobójstwem. Rząd nie dotrzymał obietnic

Ze świata

TVN24 BiSRolnicy w Indiach grożą zbiorowym samobójstwem

25 tys. hinduskich rolników grozi, że popełni samobójstwo, jeżeli nie dostaną odszkodowań za zniszczenie ich ziemi uprawnych. Liczba farmerów, którzy nie mogąc utrzymać rodzin decydują się na taki krok jest porażająca. Tylko w tym roku życie odebrało sobie już 1,3 tys. takich osób.

Rolnicy podpisali petycję do prezydenta Inii, w której grożą, że popełnią zbiorowe samobójstwo w sobotę, czyli Dzień Niepodległości Indii, jeśli rząd nie spełni ich żądań i nie wypłaci odszkodowań za zrujnowanie gruntów rolnych w dystrykcie Mathura.

Obiecane odszkowanie

Ich zdaniem budowa mostu w 1998 roku sprawiła, że zalanych wodą zostało 700 akrów, czyli ponad 283 hektarów ziemi uprawnej. Rolnicy oczekują od rządu 8 mld rupii, czyli około 460 tys. zł odszkodowania. - Rząd obiecał rozwiązanie problemu po podobnych protestach w lutym - powiedział w "The Times of India" Kunwar Nishad, przedstawiciel rolników. - Ta obietnica nigdy nie została spełniona - dodał. Według informacji "International Business Times" władze regionu odpowiedziały na groźbę masowego samobójstwa i zgodziły się zapłacić rolnikom. "Rząd jest gotowy na zapłatę odszkodowań. Można już składać wnioski. Środki zostaną niedługo uruchomione" - podało "International Business Times".

Powszechny problem

Masowe samobójstwa rolników to niepokojąco powszechny problem w Indiach. W 2012 roku na ten tragiczny krok zdecydowało się aż 13,7 tys. rolników. To 11 proc. wszystkich samobójstw w Indiach. W tym roku życie odebrało sobie już 1,3 tys. rolników. Za tragicznym trendem popełniania samobójstw stoi wiele przyczyn. Jedną z nich jest fakt, że wielu rolników jest mocno zadłużonych. Kiedy spirala długów wydaje się nie do pokonania część z nich odbiera sobie życie. Hinduscy rolnicy narażeni są też na zmienną pogodę, która niszczy ich uprawy. Najczęściej są to ulewne deszcze i upały, a tylko co piąty rolnik ubezpiecza swoje uprawy.

Autor: msz/ / Źródło: news.vice.com, The Times of India, International Business Times