Rolls-Royce będzie zwalniać. Przez niskie ceny ropy

Ze świata

Rolls-RoyceRolls-Royce Marine to jeden z największych na świecie dostawców projektów okrętowych

Rolls Royce Marine, brytyjska firma produkująca m.in. silniki do okrętów, poinformowała, że zmniejszy zatrudnienie o 600 osób. To odpowiedź na kłopoty związane z niższymi ceny ropy naftowej.

Rolls-Royce Marine to jeden z największych na świecie dostawców projektów okrętowych, wyposażenia okrętowego i zintegrowanych rozwiązań systemowych dla statków. Firma zajmuje się m.in. produkcją okrętowych systemów napędowych.

Działalność koncernu obejmuje także projektowanie okrętowe, produkcję urządzeń pokładowych, systemów napędów takie jak silniki wysokoprężne, turbiny gazowe, śruby napędowe, stery strumieniowe i dysze wodne.

Plan oszczędnościowy

Rolls-Royce, zwalniając 600 osób, realizuje swój ogłoszony w listopadzie ub. roku plan oszczędnościowy, zgodnie z którym z pracy w całym koncernie - także działem zajmującym się branżą lotniczą - odejdzie 2,6 tys. osób. Ma to usprawnić morski biznes brytyjskiego giganta po tym, jak jego zyski spadły, a wiele zamówień zostało anulowanych.

Około 300 miejsc pracy zostanie zredukowanych w Norwegii, gdzie znajdują się główne zakłady produkcyjne Rolls-Royce Marine. - Efekt niskich cen ropy naftowej sprawił, że nadal musimy szukać efektywności - powiedział w poniedziałek prezes Rolls-Royce Marine Mikael Makinen.

Spółka podała, że od 2016 roku, redukcja zatrudnienia pomoże wygenerować 39 mln dolarów. Działalność morska stanowiła ok. 12 proc. zysków całej grupy w 2014 roku.

W 1973 koncern Rolls-Royce podzielił się na Rolls-Royce plc (produkujący silniki do samolotów i okrętów) i Rolls-Royce Motor Cars, który w 1998 roku został sprzedany koncernowi Volkswagen. Prawa do nazwy zachowała firma BMW, która stała się właścicielem marki w 2003 roku.

Autor: tol / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Rolls-Royce