Rocznie marnujemy miliony ton nabiału

Ze świata

Marnowanie żywności w Unii EuropejskiejTVN24 BiS
wideo 2/2

Na całym świecie rocznie wyrzuca się aż 116 milionów ton nabiału – wynika z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Edynburskim.

Według obliczeń Petera Alexandra z Uniwersytetu Edynburskiego sprzedawcy detaliczni i konsumenci są odpowiedzialni za połowę tych odpadów, wyrzucając 60 mln ton produktów mlecznych rocznie.

Marnotrawstwo

Około 56 milionów ton produktów marnuje się jednak zanim dotrą do magazynu. Nabiał często psuje się bowiem już w gospodarstwach lub podczas dystrybucji i eksportu za granicę.

Niektórzy analitycy uważają nawet, że skala marnotrawienia nabiału jest dużo większa i wynosi nie 16 proc., jak ocenili naukowcy z Uniwersytetu Edynburskiego, ale aż 30 proc.

- Aby osiągnąć bardziej wydajny system, musimy zastanowić się nad minimalizacją źródeł tych strat – zauważył Peter Alexander.

Zróżnicowane wyrzucanie

W wielu krajach rozwijających się z powodu trudności w przechowywaniu i transporcie produktów, odsetek marnowanego mleka z gospodarstw rolnych jest znacznie wyższy niż w krajach rozwiniętych. Przykładowo, według Organizacji Narodów Zjednoczonych, 15 proc. nabiału z Omanu jest marnowane już w gospodarstwach, w porównaniu z 0 proc. w Szwecji.

W krajach rozwiniętych, takich jak Wielka Brytania, mleko i nabiał są zazwyczaj wyrzucane przez detalistów i konsumentów.

Według brytyjskiego organu rządowego zajmującego się redukcją odpadów, produkty mleczne stanowią jedną piątą wszystkich odpadów żywnościowych w Wielkiej Brytanii.

Autor: mp//dap / Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock