Nie żyje Robert Gore. Jego wynalazek zrewolucjonizował branżę odzieżową

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ToL
Źródło:
BBC
tvn24bisJak nowe technologie służą zdrowiu?

Robert Gore - twórca technologii Gore-Tex - zmarł w wieku 83 lat. Inżynier chemii wynalazł rewolucyjny produkt, gdy pracował w firmie ojca - informuje BCC.

Wodo- i wiatroodporna oraz "oddychająca" tkanina pojawiła się na rynku w 1976 roku. Gore-Tex z miejsca zrewolucjonizował rynek odzieżowy i obuwniczy. Popularnością cieszy się szczególnie wśród biegaczy, żeglarzy, miłośników wspinaczki czyli po prostu entuzjastów aktywnego odpoczynku na łonie natury.

Gore urodził się w 1937 roku w Salt Lake City w stanie Utah, a wykształcenie zdobywał na University of Delaware oraz University of Minnesota. Po studiach dołączył do firmy WL Gore & Associates, którą w 1958 roku założyli jego rodzice - Wilbert i Genevieve. W 1977 roku Robert zastąpił ojca na stanowisku szefa firmy i pozostawał nim do 2000 roku.

Jak poinformowała WL Gore & Associates, Robert Gore odszedł w czwartek po wielu latach choroby.

Jak powstał Gore-Tex?

Pod koniec lat 60. ojciec Roberta poprosił go, by ten zajął się badaniem nowego sposobu produkcji taśmy hydraulicznej. Robert odkrył wówczas, że rozciągając tworzywo sztuczne o nazwie PTFE (znanego pod handlową nazwą teflon) można je wydłużyć o 1000 procent i stworzyć porowatą strukturę.

Powstała w ten sposób membrana miała miliardy mikroskopijnych porów, kilka tysięcy razy mniejszych niż kropla wody, a jednocześnie kilkaset razy większych niż cząsteczki pary wodnej. Dzięki temu powstał nieprzemakalny materiał, który był zarazem lekki i oddychający.

- To był punkt zwrotny w historii firmy - stwierdził Greg Hannon, szef działu technologicznego w firmie WL Gore & Associates.

Gore-Tex jest wykorzystywany nie tylko w ubraniach, ale również urządzeniach medycznych, strunach gitar czy skafandrach astronautów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris/ToL

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Science History Institute