Roaming bez dodatkowych opłat. Bruksela chce przedłużyć obowiązujące przepisy

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Kolejny przypadek smartfonowego "zombie"TVN24
wideo 2/6
TVN24Kolejny przypadek smartfonowego "zombie"

Komisja Europejska zaproponowała w środę nowe rozporządzenie w sprawie roamingu. Regulacje przedłużą o kolejne 10 lat działanie obowiązujących obecnie przepisów, które mają wygasnąć w 2022 roku.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zaproponowane przez Komisję przepisy oprócz aktualnych ułatwień dodatkowo zagwarantują konsumentom prawo do takiej samej jakości i szybkości połączenia z siecią komórkową za granicą, jak w kraju, gdzie dostępne są równoważne sieci. Przepisy wymagają też zapewnienia lepszego dostępu do służb ratunkowych.

"Kamień węgielny jednolitego rynku"

- Gdziekolwiek w Europie jesteśmy, możemy kontaktować się z naszymi bliskimi, rozmawiać o interesach i dzielić się historiami w drodze, nie martwiąc się o kosztowne rachunki. Nowe zasady pozwolą utrzymać roaming bez dodatkowych opłat i uczynić go jeszcze lepszym - przekonywała w środę Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE odpowiedzialna za cyfryzację. Wtórował jej komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton, według którego roaming bez opłat to "ugruntowany i odnoszący sukcesy kamień węgielny jednolitego rynku". Zapewnił też o wsparciu Unii dla inwestycji w odpowiednią infrastrukturę.

Opłaty roamingowe zostały zniesione na terenie całej Unii Europejskiej w czerwcu 2017 roku po kilku latach stopniowych obniżek, wynikających ze stosownych regulacji.

Od początku 2021 roku nie mają zastosowania ograniczenia dotyczące wysokości dodatkowych opłat za usługi w roamingu regulowanym w Wielkiej Brytanii. Nie obowiązuje już więc w tym kraju zasada "Roam like at Home", czyli świadczenie usług bez pobierania dodatkowych opłat oprócz ceny krajowej.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock