Ze świata

Banki centralne kupują rekordowe ilości złota. Liderem sąsiad Polski

Ze świata

TVN24 BiS"Mają nadzieję dorobić się fortun". Na Saharze zaczęła się gorączka złota

Rosja stała się światowym liderem pod względem zakupów złota - ocenia Światowa Rada Złota. Według danych organizacji rosyjski bank centralny kupił w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2019 roku 55 ton kruszcu.

Informację o tym, że Rosja stała się największym nabywcą złota podał w piątek rosyjski portal RBK, powołując się na oceny Światowej Rady Złota (WGC).

Z jej danych wynika, że w pierwszym kwartale 2019 roku banki centralne kupiły w sumie 145,5 ton złota, bijąc tym samym - jeśli chodzi o pierwsze kwartały - rekord ostatnich sześciu lat.

Nie tylko Rosja

Z informacji Światowej Rady Złota wynika, że Rosja kupiła w pierwszym kwartale ponad 55 ton złota, co zwiększyło jej złote rezerwy do poziomu 2,2 tys. ton (dla porównania Polska ma około 120 ton).

Według danych rosyjskiego banku centralnego z początku kwietnia wartość rosyjskich rezerw obcych walut i złota wyniosła 487,8 mld dolarów, co jest najwyższym ich poziomem na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Z danych WGC wynika, że prócz Rosji złoto kupowały w ostatnim czasie w dużych ilościach również Chiny, Kazachstan, Turcja, Ekwador, Katar i Kolumbia. Wcześniej informowaliśmy, że swoje rezerwy w złocie zwiększyła także Polska. WGC to organizacja zrzeszająca największe światowe firmy wydobywające złoto.

Autor: mp / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock