Stopy procentowe w USA pozostają bez zmian

TVN24 Biznes

Kredyty na nowo: 21 dni na decyzję kredytowąTVN24 BiS
wideo 2/5

Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej - poinformowano w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

"W związku z obecną i oczekiwaną sytuacją inflacyjną oraz na rynku pracy, Federalny Komitet Otwartego Rynku zdecydował o pozostawieniu bez zmian docelowego przedziału dla stopy funduszy federalnych na poziomie 1,00-1,25 proc." - napisano w komunikacie Fed, wydanym po zakończeniu dwudniowego posiedzenia. Ankietowani przez agencję Bloomberg ekonomiści spodziewali się takiej decyzji banku centralnego.

Jakie prognozy

Rynek terminowy wycenia prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki stóp najwcześniej w grudniu (52 proc.). Aktualna projekcja ścieżki stóp procentowych Fed z czerwca wskazuje na 3 podwyżki kosztu pieniądza w USA rocznie w 2017 i 2018 roku. W czerwcu Rezerwa Federalna podwyższyła docelowy przedział wahań dla stopy fed funds o 25 pb. do 1,00-1,25 proc. Była to czwarta podwyżka w rozpoczętym w grudniu 2015 r. cyklu zacieśniania polityki monetarnej. Wcześniej, od grudnia 2008 roku, Fed utrzymywał stopę procentową na poziomie 0,0-0,25 proc.

Autor: mb/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu