Rosną wątpliwości, gaśnie optymizm. "Grecka poprzeczka może być zbyt wysoko ustawiona"

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatDecydujący weekend dla Grecji

Ministrowie finansów strefy euro, którzy dziś spotykają się w Brukseli, mają poważne wątpliwości co do przedstawionych przez Grecję propozycji i oczekiwanego programu pomocy - pisze Reuters. Powołując się na źródła agencja ocenia, że porozumienie wokół podstawowych propozycji Aten jest dalekie od pewności.

Według unijnych urzędników w nocy Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy pozytywnie oceniły plan reform, który w czwartek przedstawił premier Aleksis Cipras. Propozycje te z zadowoleniem przyjęła także Francja - największy sojusznik Grecji w eurogrupie. To - jak czytamy - wzmacnia oczekiwania w kierunku zgody na otwarcie nowych negocjacji z Grecją. Dzięki temu kraju może uniknąć bankructwa i wypadnięcia ze strefy euro.

Niemcy sceptyczni

Reuters pisze, że sceptyczni nadal pozostają Niemcy i niektóre inne rządy w Europie. Agencja, powołując się na dwa źródła podaje, że propozycje Aten dotyczące nowego finansowania wywołały zaniepokojenie wśród kilku członków eurogrupy.

Informatorzy, którzy jeszcze wczoraj podkreślali, że porozumienie jest prawie pewne, w sobotę już nie wyrażają takiego optymizmu. Przygotowania na wysokim szczeblu w eurogrupie nadal trwają. - Wysoko zawieszona poprzeczka potrzeb finansowych może być zbyt wysoka - ocenia źródło agencji.

Z kolei inni kreśli szanse na porozumienie na 60 do 40, inni są jeszcze mniej optymistyczni.

Według różnych ekspertów Grecja, która zwróciła się o kredyt w wysokości 53,5 mld euro będzie potrzebowała więcej - 82 mld euro na spłatę zobowiązań.

Tylko spokojnie

Rzecznik niemieckiego ministerstwa finansów oświadczył w sobotę, że rezultat zaplanowanego na dziś spotkania ministrów finansów państw strefy euro nie jest przesądzony. Rzecznik Frank Paul Weber nie skomentował doniesień niemieckiego dziennika "Bild", że minister finansów Wolfgang Schaeuble uważa najnowszą ofertę Aten za "niewystarczającą" i sprzeciwia się dalszym negocjacjom w sprawie udzielenia zadłużonej Grecji pomocy finansowej. - Dziś po południu minister (Schaeuble) omówi ze swymi kolegami ze strefy euro ocenę (greckich propozycji) sporządzoną przez instytucje (wierzycieli Grecji - KE, EBC, MFW) - powiedział Weber. Zaznaczył, że wynik spotkania ministrów jest "absolutnie nieprzesądzony".

Spotkanie na szczycie

O godz. 15 eurogrupa ma się spotkać w Brukseli, by na podstawie opinii i zaleceń ekspertów wierzycieli Grecji zdecydować, czy można rozpocząć negocjacje o nowym programie pomocy. Pozytywna decyzja otworzyłaby drogę także do udzielenia Grecji kredytu pomostowego na pokrycie bieżących zobowiązań finansowych. W czwartek wieczorem Grecja przesłała wierzycielom propozycje w sprawie reform w zamian za wsparcie z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS), o które Ateny poprosiły w środę. W swojej propozycji Grecja zgodziła się na wprowadzenie prawie wszystkich środków, które wcześniej zdecydowanie odrzucała, w tym na podwyżkę podatku VAT oraz reformę emerytur i administracji publicznej. W zamian za reformy grecki premier Aleksis Cipras domaga się restrukturyzacji długu państwa oraz 53,5 mld euro na pokrycie zobowiązań kredytowych do końca czerwca 2018 r.

Autor: mn//km / Źródło: Reuters

Raporty: