Reportaże w weekend w TVN24 BiS

Ze świata

Reportaże w weekend w TVN24 BiS

W nadchodzący weekend przeniesiemy się w Alpy, do dalekiej Japonii oraz odległej Arktyki. Poznamy tajemnice amerykańskiego wywiadu oraz grup przestępczych działających w Stanach. Nie zabraknie również reportaży premierowych m.in. o utopijnej wizji środowiska pracy.

SOBOTA 4.06 08:00 Podróże z pasją: Japonia (odc. 6.)

09:00 Podróże z pasją: Japonia (odc. 7.)

13:00 PREMIERA - Szerszy kontekst z Kalem Pennem: Szybki jak wirus

Kal Penn odkrywa, co powoduje i napędza pandemie na całym świecie, a co może uczynić je jeszcze bardziej niebezpieczne. Zaczyna od chińskiego rynku zwierząt, w którym zaczęła się jedna z najbardziej niesławnych epidemii naszych czasów. Zobaczymy również naukowców na pierwszej linii frontu walki z jednym z najbardziej niebezpiecznych stworzeń na świecie, komara.

W jaki sposób możemy przygotować się na najczarniejszy scenariusz wobec zagrożenia?

13:30 PREMIERA - Szerszy kontekst z Kalem Pennem: Wymarzony sport

The Big Picture zmierza się z polem walki jakim są areny sportowe. Czy uda mu się wyłonić sposób na sport idealny, za którym szalałby cały świat?

Gadżety, sportowcy, fani, stadiony czy maskotki? Kal Penn przedstawia przepis na stworzenie własnej drużyny idealnej.

17:00 PREMIERA - Firma bez szefa

197 mln bezrobotnych na całym świecie i wypalenie zawodowe jako nowa choroba cywilizacyjna stały się wystarczającym argumentem do znalezienia alternatywy dla gospodarki, koncentrującej się wyłącznie na maksymalizacji zysków.

Ten dokument trafia w środek obecnych dyskusji i pokazuje za pomocą przykładów w Brazylii, Serbii i Austrii, jak nowe systemy pracy mogą działać: współzawodnictwo, zyski pracowników, zniesienie hierarchii. Wszystkie działają, bez skutków ubocznych dla pracowników. Już nikt nie obawia się o utratę pracy lub cięcia płac. Brzmi jak utopia.

20:00 PREMIERA - Ewa Ewart poleca: Obfitość czy głód

Cargill to amerykański gigant handlu towarami spożywczymi. Przejmuje skup, obrót i dystrybucję wszystkich podstawowych składników w Stanach Zjednoczonych - od mięsa poprzez oliwki, po zboża.

Dzisiaj ten gigant jest w centrum uwagi, ze względu na kontrowersje dotyczące niszczenia upraw, lokalnych miejsc pracy, zanieczyszczenia środowiska i wylesiania. We Francji, Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej, rolnicy i mieszkańcy biją na alarm, mówiąc o negatywnych skutkach globalnego agrobiznesu.

21:00 Ewa Ewart poleca: Urodzeni w Gazie

Nakręcony w 2014 roku, podczas oblężenia Strefy Gazy, gdzie zabito 507 dzieci, a 3,5 tysiąca zostało rannych. Twórcy filmu śledzą grupę młodych dzieci dorastających w strefie działań wojennych.

Wysłuchamy drastyczne opowieści dzieci o doświadczeniach wojny. O kolegach których musieli rannych zabierać z plaży, o pamięci innych których zabrać nie zdążyli. Wstrząsająca relacja z pierwszej ręki o pragnieniu śmierci, które nosi w sobie 11 latek.

NIEDZIELA 5.06

7:20 Szerszy kontekst z Kalem Pennem: Szybki jak wirus (powt.)

08:00 Szerszy kontekst z Kalem Pennem: Wymarzony sport (powt.)

08:30 13 czynników, które uratowały Apollo 13

13 kwietnia 1970, 180.000 mil od Ziemi, usterka pozostawia załogę Apollo 13 w obliczu kryzysu życia i śmierci. Jeśli NASA nie najdzie sposoby na sprowadzenie do domu Apollo 13, astronauci zostaną uwiezieni na statku śmierci. Spektakularny materiał NASA, ekskluzywne wywiady z naukowcami, wspaniałe efekty wizualne - ten film odkrywa trzynaście czynników, które doprowadziły bezpiecznego powrotu załogi Apollo 13 do domu.

09:30 13 czynników, które uratowały Apollo 13 - cz.2

11:00 Majestatyczne Alpy - cz.1.

Legendarny szczyt Mont Blanc, najbardziej znane na świecie ośrodki narciarskie, malownicze wioski, krystalicznie czyste jeziora i stuletnie lodowce – to tak różne i piękne krajobrazy Alp. Będziemy śledzić niektórych mieszkańców w ich codziennym życiu, obserwować ich pasje, które często są niezwykłe i godne podziwu.Będziemy badać ukryte jaskinie, latać na paralotni, skoczymy na bungee, zbudujemy sterowiec, pooglądamy gwiazdy z Instytutu Radioastronomii Pic de Bure i zaobserwujemy wyczyny nieustraszonych alpinistów.

17:25 Ewa Ewart poleca: Wojna o Arktykę

Gdy statek Greenpeace wypłynął protestować przeciwko pierwszym odwiertom na Oceanie Arktycznym, nikt z załogi nie mógł się spodziewać, tego na co się zanosi. Przeżyli chwile grozy gdy grożono im bronią przy skroni, zostali uznani za piratów. Los 'Arktycznej trzydziestki' wywołał międzynarodowy spór. "Witaj w swoim nowym domu” – w ten sposób członkowie załogi Greenpeace zostali przywitani po wejściu do więzienia w Murmańsku. „Nigdy nie zrezygnujemy – będziemy wlaczyć dalej” – historia 30 ludzi walczących o Arktykę.

20:00 Ewa Ewart poleca: Tajemnice USA - cz.1.

Trzyodcinkowa opowieść o tym co, dlaczego i jak ujawniał Edward Snowden w związku z działalnością amerykańskiego wywiadu. Skonstruowana analiza powstawania największego w historii współczesnego świata program nadzoru - przez własne służby bezpieczeństwa - wielu milionów Amerykanów. Sięgamy wydarzeń z września 2001 roku.

Jak narzędzia które miały zapobiec podobnym atakom, umożliwiły powstanie programu przeciwko własnym obywatelom? Autorom filmu udało się dotrzeć do wszystkich aktorów tego dramatu, którzy nie mówią jednolitym głosem.

21:00 Ewa Ewart poleca: Tajemnice USA - cz.2.

Snowden nie był pierwszym który mógł mówić głośno o zbrodni przeciwko obywatelom. Szanse miały dzienniki amerykańskie takie jak New York Times. Times dał administracji czas na ustosunkowanie się do informacji jakie posiadał. W tym czasie administracja rządowa, zagrała na strunach odpowiedzialności. Wysunęła argument w postaci kolejnego zamachu terrorystycznego, sugerując że dziennikarze mieliby krew na rekach własnych obywateli.

22:00 Ewa Ewart poleca: Tajemnice USA - cz.3.

Przy pomocy specjalnego programu, służby specjalne były w stanie korzystać z danych jakie pojawiały się na serwerach największych koncernów internetowych, mogły się do tych serwerów podłączać i przy okazji zbierania informacji przez np. Google, służby dostały dostęp do skarbca. Nie tylko podsłuchiwano rozmowy, ale tez odczytywano treści przekazywanych prywatnych maili, profile osobowościowe itd.

23:15 Ewa Ewart poleca: Skazani na izolację

W ostatnich 40 latach, w świadomości Amerykanów został utrwalony pogląd, że najskuteczniejszą metodą walki z przestępczością jest więzienie i izolacja. Nagły przyrost populacji więziennej spowodowany jest głównie przestępstwami związanymi z handlem narkotykami.

Film odsłania kulisy amerykańskiego systemu więziennictwa i przedstawia praktyki oraz skutki przetrzymywania skazanych w odosobnieniu. Reporterzy odkrywają nieznany świat przestępców i funkcjonariuszy, którzy żyją ze sobą w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Maine. Analizują działania stosowane przez władze wobec aresztowanych by zapewnić dyscyplinę i bezpieczeństwo.

Autor: red. / Źródło: tvn24bis