Kolejny Polak we władzach ukraińskich kolei

Ze świata

tvn24Remigiusz Paszkiewicz rozpoczął karierę zawodową w 1996 r. w Ministerstwie Finansów

Rada Ministrów Ukrainy powołała dziś Remigiusza Paszkiewicza na stanowisko wiceprezesa zarządu kolei ukraińskich (UŻ), odpowiedzialnego za infrastrukturę kolejową w tym kraju. Paszkiewicz jest drugim, obok Wojciecha Balczuna, Polakiem zasiadającym we władzach ukraińskich kolei.

Remigiusz Paszkiewicz to menadżer z wieloletnim doświadczeniem w sektorze finansowym i w przemyśle, specjalista w dziedzinie integracji i restrukturyzacji przedsiębiorstw. W latach 2012 -2015, jako prezes PKP PLK - polskiego zarządcy infrastruktury kolejowej - przeprowadził największy w historii polskich kolei program modernizacyjny.

Pod jego rządami spółka PKP PLK odnotowała skokowy wzrost w zakresie efektywności działania i poziomu wykorzystywania środków unijnych. Znalazło to odzwierciedlenie m.in. w przyznaniu mu w 2014 roku nagrody dla najlepszego zarządcy infrastruktury kolejowej w Unii Europejskiej.

Wyraz uznania

- Dzisiejsza decyzja władz Ukrainy jest kolejnym wyrazem uznania dla zmian przeprowadzonych w Polsce, także w obszarze modernizacji i restrukturyzacji kolei. Jest to zarazem dowód zaufania do zespołu menadżerów, którego działania doprowadziły do istotnej poprawy standardu usług świadczonych przez Polskie Koleje Państwowe - powiedział Paszkiewicz.

Remigiusz Paszkiewicz rozpoczął karierę zawodową w 1996 r. w Ministerstwie Finansów, gdzie pełnił m.in. funkcję dyrektora Biura Ministra i Dyrektora Generalnego. Od 2001 r. był związany z Narodowym Bankiem Polskim, gdzie jako dyrektor Gabinetu Prezesa NBP odpowiadał m.in. za organizację współpracy z Europejskim Bankiem Centralnym oraz zarządzanie jakością w sektorze finansowym.

W 2007 r. został członkiem zarządu spółki ORLEN Finance AB, zajmującej się emisją obligacji korporacyjnych. Z PKN ORLEN związany był do 2009 r. pełniąc m.in. funkcje zastępcy dyrektora grupy kapitałowej i wiceprezesa zarządu Unipetrol Trade. W 2009 r. objął stanowisko członka zarządu, a w 2010 prezesa spółki ANWIL S.A - wiodącego przedsiębiorstwa w polskim sektorze Wielkiej Syntezy Chemicznej. W okresie jego urzędowania na stanowisku prezesa - w 2011 r. - spółka ta odnotowała najlepszy wynik finansowy w swojej dotychczasowej historii.

Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, studiów doktoranckich w Szkole Głównej Handlowej oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Ukończył także studia podyplomowe w Kolegium Europejskim w Natolinie oraz JFK School of Government (Innovation and Technology Seminar) Harvard University.

Wraz z Remigiuszem Paszkiewiczem powołany został również Marek Zaleśny, członek zarządu PKP Cargo ds. handlowych w latach 2009-2013.

To kolejni Polacy, który zasiądą we władzach ukraińskich kolei. W kwietniu b.r. dyrektorem generalnym przewoźnika został Wojciech Balczun, były prezes m.in. PKP Cargo.

Gościem "Otwarcia Dnia" był Wojciech BalczunTVN24 BiS

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24