Kilka tysięcy złotych za lek na koronawirusa. Amerykańska firma ustaliła jego cenę

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
gilead.com, PAP
Prof. Pyrć: może się wydarzyć tak, że konsekwencje tych zakażeń zobaczymy dopiero za jakiś czasTVN24
wideo 2/4
TVN24Prof. Pyrć: może się wydarzyć tak, że konsekwencje tych zakażeń zobaczymy dopiero za jakiś czas

Amerykańska firma Gilaed Sciences podała cenę leku przeciwwirusowego remdesivir. Według badań, jego stosowanie o cztery dni skraca powrót do zdrowia chorych z COVID-19.

Remdesivir to eksperymentalny lek opracowany pierwotnie w celu leczenia pacjentów z gorączką krwotoczną, wywołaną wirusem eboli, ale nigdy nie został zatwierdzony do leczenia tej choroby. Amerykański Narodowy Instytut Chorób Zakaźnych (NIAID) uważa, że w dotychczasowych próbach stosowania go przy COVID-19 skraca o cztery dni proces leczenia i zmniejsza również nieznacznie ryzyko śmierci.

"W normalnych okolicznościach wycenilibyśmy lek zgodnie z jego wartością. Pierwsze wyniki badania NIAID u hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 wykazały, że remdesivir skrócił czas powrotu do zdrowia średnio o cztery dni. Biorąc za przykład Stany Zjednoczone, wcześniejsze wypisanie ze szpitala jednego pacjenta przyniosłoby oszczędności dla szpitala w wysokości około 12 tysięcy dolarów" - wskazał w liście otwartym prezes Gilaed Sciences Daniel O'Day.

"Nawet rozważając te natychmiastowe oszczędności dla samego systemu opieki zdrowotnej, dostrzegamy potencjalną wartość, jaką zapewnia remdesivir" - zwrócił uwagę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Cena leku remdesivir

Dodał jednak, że firma postanowiła "wycenić remdesivir znacznie poniżej tej wartości". "Aby zapewnić szeroki i równy dostęp w czasie pilnej globalnej potrzeby, ustaliliśmy cenę dla rządów krajów rozwiniętych w wysokości 390 dolarów za fiolkę. W oparciu o obecne plany leczenia oczekuje się, że znaczna większość pacjentów będzie objęta 5-dniowym cyklem leczenia z użyciem sześciu fiolek remdesiviru, co daje koszt w wysokości 2340 dolarów za pacjenta" - wskazał Daniel O'Day.

Prezes Gilaed Sciences zapewnił, że "cena ta zostanie zaoferowana wszystkim rządom w krajach rozwiniętych na całym świecie, w których remdesivir jest zatwierdzony lub dopuszczony do użytku". Zdaniem prezesa spółki taka cena leku pozwoli na jego powszechny dostęp.

Firmy ubezpieczeniowe w USA, które stanowią część prywatnego systemu opieki zdrowotnej, zapłacą więcej. O'Day podał, że cena jednej fiolki remdesiviru dla nich została ustalona na poziomie 520 dolarów.

Autor:mb

Źródło: gilead.com, PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA/Juan Ignacio Roncoroni