Twitter kontra islam. Fala nienawiści wśród internautów

Ze świata

ShutterstockNiemal 7 tysięcy islamofobicznych tweetów w języku angielskim zostało przesłanych każdego dnia lipca

Niemal 7 tysięcy islamofobicznych tweetów w języku angielskim zostało przesłanych każdego dnia lipca. Rekordowy wynik zanotowano po zamachu w Nicei, do którego przyznało się tzw. Państwo Islamskie. Antyislamskie hasztagi były stosowane przez użytkowników Twittera z wielu krajów Europy.

Brytyjskie Centrum Analiz Mediów Społecznościowych Demos oceniło, że 215 247 tweetów zawierało treści skierowane przeciw islamowi, były obraźliwe lub nienawistne.

Zdecydowana większość z nich pochodzi z Wielkiej Brytanii, a także Francji, Niemiec czy Holandii.

Odpowiedź na zamachy

Najwięcej tego typu treści zostało opublikowanych 15 lipca. Była to odpowiedź internautów na zamach w Nicei, gdy 85 osób zginęło pod kołami ciężarówki. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

Dwa dni później, 17 lipca nastąpił kolejny przypływ nienawiści ze strony użytkowników Twittera. Był to efekt nieudanej próby puczu wojskowego w Turcji. Fala obraźliwych Tweetów miała miejsce także po zabójstwie księdza w kościele w Normandii.

Liczba islamofobicznych tweetów wysłanych w lipcu 2016Centrum Analiz Mediów Społecznościowych Demos

Nie tylko IS

Carl Miller, dyrektor analiz w Demos stwierdził, że publikowane treści były niepokojące nie ze względu na sprzeciw skierowany ku tzw. Państwu Islamskiemu, ale całemu muzułmańskiemu społeczeństwu, które często potępia dokonywanie zamachów. Opisał takie tweety jako "szkodliwe i niezwykle problematyczne" i dodał, że w zakresie prawa brytyjskiego tylko część z nich jest niezgodna z prawem. Jak dotąd, Twitter nie wyraził swojego stanowiska w tej sprawie.

Unijne prawo

Wojna z mową nienawiści w mediach społecznościowych trwa od dłuższego czasu. Na początku czerwca Facebook, YouTube, Twitter i Microsoft podpisały umowę z Komisją Europejską, która zakłada blokowanie nielegalnych treści, obraźliwych w stosunku do imigrantów czy wyznawców określonej religii. Decyzja została podjęta wskutek wzrostu treści antysemickich, a także propagujących istnienie IS.

"Kodeks postępowania z mową nienawiści w Internecie", obowiązujący w Unii Europejskiej, jest podstawą do przeglądania treści, a przypadku takiej potrzeby, również do ich usunięcia w czasie krótszym niż 24 godziny, jeśli będą one naruszać ustalone zasady. Umowa daje mieszkańcom Unii możliwość żądania usunięcia wybranych treści, a także linków z wyników wyszukiwania - także tych, które zawierają dane o nich samych.

Cel: zamknąć pierścień wokół głównego miasta tzw. Państwa Islamskiego

Autor: pmb//km / Źródło: BBC, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock