Rekordowa kara za wyciek danych. Linie lotnicze "zaskoczone i rozczarowane"

Ze świata

Kawecki o RODOTVN24 BiS
wideo 2/4

Linie lotnicze British Airways zostały ukarane rekordową grzywną w wysokości 183 milionów funtów za wyciek danych z 2018 roku. Cyberprzestępcy podszywający się pod firmową stronę wyłudzili wówczas dane około 500 tysięcy pasażerów - podał w poniedziałek serwis BBC.

Szef British Airways Alex Cruz zaznaczył, że linie są "zaskoczone i rozczarowane" karą nałożoną przez brytyjskie biuro ds. danych osobowych (ICO).

- British Airways szybko zareagowały na nielegalny proceder wykradania danych naszych klientów. Nie znaleźliśmy dowodów, jakoby dotknięte wyciekiem dane zostały wykorzystane w dalszych oszustwach - dodał Cruz.

Dodał też: - Chcielibyśmy przeprosić naszych klientów za niedogodności, jakie to wydarzenie mogło spowodować.

Przedsiębiorstwo ma 28 dni na złożenie odwołania od decyzji. - Zamierzamy podjąć wszelkie stosowne kroki i stanowczo chronić stanowiska linii, na przykład poprzez złożenie odpowiednich odwołań - zaznaczył Willie Walsh, szef International Airways Group, w skład której wchodzą British Airways.

Poprzedni rekord

ICO wskazało, że to największa kara przydzielona w historii organizacji i pierwsza, którą podano do publicznej wiadomości po wprowadzeniu w Unii Europejskiej Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO). Suma 183 mln funtów (ok. 864 milionów złotych) stanowi 1,5 proc. globalnych obrotów BA w 2017 r. Maksymalna przewidywana przez RODO kara to 4 proc. przychodów firmy.

Poprzedni brytyjski rekord wysokości grzywny za łamanie zasad ochrony danych osobowych należał do koncernu Facebook, ukaranego na kwotę 500 tys. funtów po skandalu Cambridge Analytica - przypomniał serwis BBC.

Do cyberataku na system British Airways doszło pomiędzy 21 sierpnia a 5 września ubiegłego roku. Jego ofiarą mogło paść ponad pół miliona pasażerów firmy. Przestępcy przekierowywali klientów do fałszywej wersji strony przewoźnika i wyłudzali informacje. Wśród przejętych danych znalazły się imiona i nazwiska, adresy e-mail oraz dane kart kredytowych wraz z kodami bezpieczeństwa CVV.

Autor: kris / Źródło: PAP, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock