Klimat, geopolityka, cyberataki. Davos boi się "ekologicznego armagedonu"

Ze świata

Zagrożenia dla cywilizacjiTVN24 BiS
wideo 2/4

Przed kolejnym światowym szczytem przywódców w Davos, który odbędzie się w dniach 23-25 stycznia, opublikowano doroczny raport na temat prognoz na 2018 rok. Wbrew poprawie koniunktury gospodarczej wskazano na rosnące poczucie globalnego zagrożenia w kwestii środowiska, wojen i cyberataków.

Publikacja "Global Risk Report 2018" Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) to wynik ankiety przeprowadzonej wśród niemal tysiąca opiniotwórczych liderów z całego świata. Zwracają oni uwagę na najważniejsze problemy w nadchodzącym roku.

Wzrost zagrożeń

Wzrost poczucia zagrożenia potwierdziło 59 proc. respondentów badania WEF. Jako jedne z najważniejszych wskazują zagrożenia środowiskowe, w tym ekstremalne zdarzenia pogodowe. Z drugiej strony wskazują na pozytywną perspektywę gospodarczą, która daje możliwość przeciwdziałania różnym ryzykom.

Raport wskazuje na liczne obszary, w których popychamy światowe systemy na krawędź przepaści – od utraty gatunków i różnorodności biologicznej do lęku dotyczącego wybuchu wojen. Według badania zagrożenia cyberatakami na dużą skalę zajmują obecnie trzecie miejsce pod względem prawdopodobieństwa. Rosnąca cyberzależność jest klasyfikowana jako drugi najważniejszy czynnik, kształtujący globalny krajobraz ryzyka w ciągu najbliższych 10 lat.

Pesymistyczne prognozy

Za pesymistyczne prognozy na 2018 r. częściowo należy winić pogarszający się geopolityczny krajobraz na świecie, przy czym 93 proc. respondentów twierdzi, że spodziewa się pogorszenia politycznej lub gospodarczej konfrontacji między głównymi potęgami, a prawie 80 proc. spodziewa się wzrostu ryzyka wojny z udziałem światowych potęg.

Jednak to środowisko jest zdecydowanie największym problemem według ekspertów. W czołówce znalazły się: ekstremalne warunki pogodowe i temperatury; utrata różnorodności biologicznej i załamywanie się ekosystemów; klęski żywiołowe i katastrofy ekologiczne spowodowane przez człowieka oraz niepowodzenia w walce ze zmianą klimatu i adaptacją do niej oraz ryzyka związane z przechodzeniem do niskoemisyjnej przyszłości.

"Ekstremalne zdarzenia pogodowe zostały ponownie ocenione jako globalne ryzyko numer jeden pod względem jego prawdopodobieństwa wystąpienia i wpływu" - wskazał w komentarzu Alison Martin, dyrektor ds. ryzyka Zurich Insurance Group, dodając, że reakcja rządów i organizacji na kluczowe wyzwania, takie jak zmiana klimatu, jest niewystarczająca.

Autor: MS / Źródło: tvn24bis.pl