Raport Transparency International o korupcji: Polska jak Tajwan, Ukraina w ogonie Europy

Ze świata

Transparency InternationalŚwiatowa mapa skali korupcji

Zjawisko korupcji w Chinach i Turcji pogłębia się - głosi opublikowany w środę doroczny raport Transparency International. Organizacja wzywa do bliższej współpracy międzynarodowej na rzecz walki z łapówkarstwem, praniem brudnych pieniędzy i nadużyciami władzy. Poziom korupcji w Polsce oceniono na równy Tajwanowi.

Transparency International co roku publikuje raport dotyczący skali globalnej korupcji i nadużyć władzy. Pozarządowa organizacja z siedzibą w Berlinie sklasyfikowała pod względem poziomu korupcji 175 państw w skali od 0 (najwyższy poziom korupcji) do 100 punktów.

Polska jak Tajwan

Najwięcej w porównaniu z rokiem poprzednim straciła Turcja - obecnie ma 45 pkt. (o 5 pkt. mniej niż w 2013 r.) - oraz Chiny 36 pkt. (o 4 pkt. mniej). "Ocena Chin spada, choć rząd w Pekinie rozpoczął kampanię walki z korupcją i zdeprawowanymi urzędnikami" - pisze TI. Uzyskawszy 61 punktów, Polska zajęła w tegorocznym rankingu 35. miejsce, ex aequo z Tajwanem. Rok temu Polska była z 60 punktami na 38. miejscu razem z Brunei. Według raportu na Ukrainie (26) panuje największa skala korupcji wśród państw europejskich. Za Ukrainą znajdują się Włochy, Grecja i Rumunia (43), które są najgorsze wśród państw Unii Europejskiej.

Gdzie jest dobrze?

Według raportu, tak jak przed rokiem, najmniejsza korupcja panuje w Danii (92 pkt) i Nowej Zelandii (91). Kolejne miejsca zajęły Finlandia (89), Szwecja (87), Norwegia i Szwajcaria (po 86 pkt) oraz Singapur (84), Holandia (83), Luksemburg (82) i Kanada (81). Poniżej 80 pkt uzyskały Niemcy (79), Wielka Brytania (78), Japonia (76), USA (74), czy Francja (69). Najniższe miejsca w rankingu zajęły Korea Północna i Somalia z wynikiem po 8 pkt., Sudan (11), Afganistan (12), Sudan Południowy (15), Irak (16). Rosja ma 27 pkt., a Indie - 38.

Apel

Organizacja wezwała państwa, które znalazły się na dnie zestawienia do podjęcia radykalnych kroków w przeciwdziałaniu korupcji. Jej zdaniem zjawisko korupcji osłabia wzrost gospodarki i wysiłki zmierzające do zmniejszenia skali nadużywania władzy przez urzędników wysokiego szczebla.

Poniżej interaktywna mapa światowej skali korupcji:

Autor: msz/ / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Transparency International