Najlepiej opłacani prezesi przynoszą firmom najgorsze wyniki

Ze świata

Najlepiej opłacani prezesie nie mają najlepszych wyników - raport MSCI

To zostało zbadane i udowodnione. Jak wskazuje najnowszy raport firmy MSCI płace prezesów mają się nijak do wyników wypracowywanych przez spółki, a najlepiej zarabiający prezesi kierują spółkami, które osiągają najgorsze wyniki.

Firma MSCI, zajmująca się ładem korporacyjnym, przeanalizowała wieloletnie wyniki przedsiębiorstw kierowanych przez najlepiej zarabiających prezesów. Analiza obejmuje 800 menedżerów z 429 amerykańskich przedsiębiorstw dużej i średniej wielkości.

Zyski akcjonariuszy

Okazuje się, że inwestując 100 dol. w spółki zarządzane przez najlepiej opłacanych prezesów (20 proc. badanych) można było zarobić przez dekadę 265 dolarów. Ta sama suma zainwestowana w firmy, które płaciły najmniej prezesom, przynosiła po 10 latach 367 dolarów.

- Najlepiej opłacani osiągali najgorsze wyniki, różnice są znaczące - skomentował analityk Ric Marshall z MSCI.

Jak się okazuje, finansowe bonusy stanowią o 70 proc. wynagrodzenia menedżerów w Stanach Zjednoczonych. Raport więc mocno podważa obecną politykę płacową w największych korporacjach.

Analitycy rekomendują spółkom częste monitorowanie wyników i dostosowywanie do nich płac zarządu, co najmniej raz w roku.

Związkowcy kontra pracodawcy. Spór o płacę minimalną:

Związkowcy kontra pracodawcy. Spór o płacę minimalną

Autor: MS / Źródło: wsj.com