Gdzie najlepiej żyje się we Włoszech? Nowy ranking poziomu życia

Ze świata

TVN24 BiSWenecja w Dubaju. Powstaje replika włoskiego miasta

Uniwersytet w Rzymie ogłosił ranking poziomu życia we Włoszech. W zestawieniu najlepiej wypada prowincja Bolzano. Na dole tabeli jest Trapani na Sycylii.

Ogłoszony w niedzielę ranking, został sporządzony na podstawie statystyk ekonomicznych. Pierwsze miejsce w zestawieniu przypadło prowincji Bolzano, drugie miejsce zajął Trydent, położony w tym samym autonomicznym regionie.

Wyniki nie są zaskoczeniem. Oba te miasta prowadzą od lat w rankingu poziomu życia i dobrobytu mieszkańców. Przy przygotowaniu zestawienia bierze się pod uwagę m.in. warunki prowadzenia biznesu, sytuację na rynku pracy, stan środowiska naturalnego ale też poziom przestępczości czy warunki socjalne mieszkańców.

Dominacja północnych Włoch

Północne Włochy dominują w tym zestawieniu. W czołówce znalazły się też: Belluno, Vicenza, Lecco, Treviso, Parma, Mantua, Pordenone i Udine.

Spośród prowincji z południa pierwsza jest Potenza w regionie Basilicata, która plasowała się na 44 pozycji.

Finansowa i biznesowa kolebka kraju, czyli Mediolan zajęła 57. miejscu, a Rzym jest 67. Stolica Włoch zanotowała spory skok, w porównaniu do ubiegłorocznej edycji rankingu – wtedy zajmowała 88 pozycję.

Ostatnie 109 miejsce w rankingu przypadło Trapani na Sycylii.

Autor: sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock