Ze świata

Oto najbardziej pożądane paszporty

Ze świata

ShutterstockNajbardziej pożądane paszporty na świecie. Sprawdź, gdzie jest Polska

Szwedzki paszport jest najbardziej pożądanym na świecie - wynika z rankingu przygotowanego przez firmę konsultingową Nomad Capitalist, w którym uporządkowano 199 krajów pod względem "prawdziwej wartości obywatelstwa". Polska znalazła się na 34. miejscu klasyfikacji.

Podróżowanie bez wiz, opodatkowanie, postrzeganie kraju w świecie, możliwość zachowania podwójnego obywatelstwa oraz swobody obywatelskie - to kryteria, które brano pod uwagę przy kalkulacji wskaźnika Nomad Passport Index.

Jak czytamy we wstępie do tegorocznego rankingu, wskaźnik został zaprojektowany tak, by pokazać prawdziwą "wartość obywatelstwa". Klasyfikacja stworzona jest z myślą o ludziach dobrze sytuowanych, którzy są mobilni i mają możliwości do poszukiwania sposobu na zminimalizowanie swoich zobowiązań podatkowych oraz dywersyfikację majątku.

Szwecja na szczycie

Znajdujący się na szczycie listy paszport Szwecji umożliwia bezwizową podróż do 176 krajów (światowy lider - niemiecki paszport otwiera drzwi do 177 krajów). Jak argumentuje Andrew Henderson - podróżnik, przedsiębiorca, bloger oraz założyciel organizacji Nomad Capitalist, szwedzcy emigranci mogą łatwo ”uciec od wysokich podatków w Szwecji i pozwolić sobie na mieszkanie wszędzie tam, gdzie podatki są niższe”. Tuż za Szwecją w zestawieniu pojawiła się Belgia, Hiszpania, Włochy oraz Irlandia.

Wyniki Polski

Polska uplasowała się na 34. miejscu klasyfikacji, zdobywając 99,5 punktu. Dla porównania, najlepiej oceniana Szwecja otrzymała 109 punktów, a będący na ostatnim miejscu Afganistan 20,5 punktu. W kategorii ruchu bezwizowego (odpowiadającego za 50 proc. wskaźnika) polski paszport otrzymał 161 punktów - co wskazuje na to, że Polacy bez wizy mogą podróżować właśnie do 161 państw. W kryterium podatków (odpowiadającym za 20 proc. wskaźnika), otrzymał 30 punktów, w reputacji kraju (10 proc.) 30 punktów, podwójnego obywatelstwa (10 proc.) - 50 punktów oraz swobód obywatelskich (10 proc.) - 50 punktów.

Wsparcie dla zamożnych

Nomad Capitalist ma na celu wspieranie zamożnych w redukowaniu obciążeń podatkowych, podejmowaniu decyzji o przeprowadzce za granicę, oferuje informacje o sposobie na pozyskiwanie stałego pobytu. Zachęca także do inwestowania w innych krajach, co ma przyczyniać się do szybszego powiększania majątku. Patrząc przez ten pryzmat, brytyjskie, niemieckie oraz amerykańskie paszporty - uznane niegdyś za światową czołówkę - wcale nie są aż tak atrakcyjne. W rankingu zajęły pozycje za kilkunastoma pozostałymi europejskimi krajami (spośród 43 najlepszych paszportów na liście 33 to europejskie). W kryterium dotyczącym swobód obywatelskich, Nomad Capitalist bierze pod uwagę: obowiązek służby wojskowej (Szwecja powróciła do obowiązkowego poboru w obawie przed działaniami Rosjan wzdłuż Morza Bałtyckiego), nadzór rządowy, prawo regulujące stosunek do imigrantów, odsetek osób uwięzionych, a także wskaźniki takie, jak World Press Freedom Index oraz Economic Freedom Index.

Amerykański paszport nie tak atrakcyjny

Henderson wskazuje, że amerykański paszport wcale nie jest tak wartościowy, jakby mogło się wydawać. Kraj nie znalazł się nawet w pierwszej trzydziestce zestawienia. - Bycie obywatelem USA wcale nie jest rewelacją - ocenił założyciel Nomad Capitalist. - Szczerze mówiąc, wolałbym być obywatelem kraju z paszportem kategorii B+ bez tych wszystkich restrykcji, niż obywatelem USA, które mają paszport A, a wraz z nim cały bagaż w zestawie - stwierdził.

Ranking paszportów według Nomad Passport Index: 1. Szwecja 109 2. Belgia 108 3. (T) Włochy 107,5 3. (T) Hiszpania 107,5 5. Irlandia 107 6. (T) Finlandia 106,5 6. (T) Niemcy 106,5 8. (T) Dania 106 8. (T)Szwajcaria 106 8. (T) Luksemburg 106 ... 34. Polska 99,5 ... 189. (T) Kora Północna 28 189. (T) Sudan Południowy 28 191. Iran 27,5 192. Sudan 26,5 193. (T) Jemen 26 193. (T) Syria 26 195. Libia 25 196. Pakistan 24,5 197. Erytrea 23,5 198. Irak 23 199. Afganistan 20,5

*(T) - z ang. together, kraje zajmują tę samą pozycję ex aequo .

Zobacz: Szwecja przywraca obowiązkowy pobór. Z obawy przed Rosją (Wideo z 4.03.2017)

Autor: ag / Źródło: Bloomberg, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości