Ranking najpotężniejszych paszportów. Komu podróżuje się najłatwiej?

Ze świata

TVN24Jaki paszport najmocniejszy?

Najłatwiej po świecie podróżuje się Szwedom - wynika z raportu „The Ultimate Passport Ranking”. Niemiecka firma GoEuro przeanalizowała "moc" 51 paszportów z całego świata, by stwierdzić, który gwarantuje najwygodniejsze podróżowanie. Polska uplasowała się na 30. pozycji.

Klasyfikację przygotowano biorąc pod uwagę liczbę krajów, do których bezwizowy wjazd umożliwia paszport, a także łatwość uzyskania dokumentu. Przeanalizowano też koszt wydania paszportu, okres jego ważności, a nawet liczbę godzin, które obywatel musi przepracować, by taki dokument uzyskać (wartość tę ustalono na podstawie minimalnej krajowej pensji).

Biorąc pod uwagę koszty uzyskania paszportu, najwięcej wysiłku wkładają w to obywatele Liberii - przepracować muszą aż 278 godzin, podczas, gdy Szwedowi wystarczy tylko godzina.

Analizując wartości bezwzględne, najwięcej za paszport zapłacić trzeba jednak w Turcji - 251 dol. Najmniejszy wydatek poniosą obywatele Zjednoczonych Emiratów Arabskich - zaledwie 14 dol. Afgańczycy podróżować bez wizy mogą tylko do kilku krajów, zaś obywatele Szwecji, Finlandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych znajdują się na szczycie listy rankingowej z możliwością bezwizowych podróży do 174 państw.

Dokąd i jak z polskim paszportem?

Na szczycie całego rankingu pojawiła się Szwecja, najtrudniej tymczasem podróżuje się obywatelom Afganistanu, którzy zajmują ostatnie, 51. miejsce zestawienia. Polska znalazła się w drugiej połowie klasyfikacji. Bez wiz podróżować możemy do 157 krajów, płacąc za paszport średnio 38 dol. Zarabiając minimalną krajową, musimy przepracować 13 godzin, by móc sobie na to pozwolić.

Respondentom zadano także pytanie o to, jakie obywatelstwo - poza już posiadanym - chcieliby mieć. Wyniki pokazały, że paszport brytyjski jest najbardziej pożądanym dokumentem - wskazało na niego 20,36 proc. ankietowanych.

Ranking najpotężniejszych paszportów:

1. Szwecja 2. Finlandia 3. Niemcy 4. Wielka Brytania 5. Stany Zjednoczone ...

30. Polska ... 51. Afganistan

Autor: ag / Źródło: GoEuro, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24