Oto najlepsza restauracja na świecie

Ze świata

Ranking najlepszych restauracji na świecie w 2018 rokutvn24bis
wideo 2/3

Osteria Francescana - to najlepsza restauracja na świecie, wynika z zestawienia World's 50 Best Restaurants brytyjskiego magazynu "Restaurant". Lokal powrócił na szczyt rankingu po rocznej przerwie.

Włoska restauracja Osteria Francescana, gdzie szefem kuchni jest Massimo Bottura, działa w Modenie. Ekskluzywny lokal w zeszłym roku zajął 2. miejsce w rankingu, a w 2016 roku był pierwszy.

Moc zmiany świata

Jak podaje Bloomberg, ekstrawagancki Massimo Bottura słynie z żartobliwego podejścia do klasycznych potraw. Jest też miłośnikiem sztuki, a jego dania przyjmują niezwykłe formy wizualne. Massimo Bottura przyjął nagrodę, występując na scenie ze swoją żoną Laurą Gilmore. Powiedział, że szefowie kuchni i wszyscy, którzy tworzą branżę restauracyjną, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że maja moc zmieniania świata. To zresztą nie słowa bez pokrycia, bo Bottura jest właścicielem lokalu gastronomicznego, w którym karmi zupełnie za darmo potrzebujących.

Prestiżowy ranking

Wyniki corocznego rankingu World's 50 Best Restaurants ogłaszane są co roku w hiszpańskim Bilbao.

Zestawienie powstaje na podstawie głosowania, w którym udział bierze ponad 1000 restauratorów, szefów kuchni i recenzentów kulinarnych z całego świata.

Poza włoską Osteria Francescana, która wróciła na szczyt zestawienia, na podium w tym roku znalazły się jeszcze El Celler de Can Roca z Girony w Hiszpanii oraz restauracja Mirazur z francuskiego miasta Menton.

Na liście obejmującym 100 restauracji (dzień przed premierą topowej "50", publikowane jest zestawienie restauracji z miejsc 51-100) próżno szukać polskich lokali. Pierwsza "10" rankingu najlepszych restauracji na świecie 1. Osteria Francescana, Modena, Włochy (2*) 2. El Celler de Can Roca, Girona, Hiszpania (3) 3. Mirazur, Menton, Francja (4) 4. Eleven Madison Park, Nowy York, USA (1) 5. Gaggan, Bangkok, Tajlandia (7) 6. Central, Lima, Peru (5) 7. Maido, Lima, Peru (8) 8. Arpège, Paryż, Francja (12) 9. Mugaritz, San Sebastian, Hiszpania (9) 10. Asador Etxebarri, Axpe, Hiszpania (6) * miejsce w rankingu przed rokiem

Autor: msz / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: osteriafrancescana.it