Z tymi paszportami podróżuje się najłatwiej. Polska wysoko w rankingu

Ze świata

Eksperci o odszkodowaniach za odwołaną wycieczkęTVN24 BiS
wideo 2/4

Najwięcej krajów i miejsc docelowych na świecie akceptuje w ruchu bezwizowym lub wystawia wizy już po wjeździe na swe terytorium osobom legitymującym się paszportami wydawanymi przez Japonię - wynika z nowego rankingu Henley Passport Index.

Według tego zestawienia Polska plasuje się pod tym względem na 13. miejscu na świecie.

Szczegółowe informacje na temat dokumentów pozwalających na przekraczanie granic opublikowała w ostatnich dniach zajmująca się doradztwem globalnym firma Henley & Partners z główną siedzibą w Londynie.

Jak podkreśla, badanie opiera się na szczegółowych informacjach od czołowych naukowców, analityków i komentatorów na temat głównych globalnych i regionalnych trendów mających wpływ na migrację, mobilność i politykę dotyczącą granic.

Japończykom podróżuje się najłatwiej

Henley & Partners wskazuje, że to Japończykom podróżuje się najłatwiej i z pominięciem skomplikowanych nieraz procedur wizowych. Japońskie paszporty zapewniają ułatwiony dostęp do 190 krajów, terytoriów itp. Drugie miejsce zajmuje Singapur, ze 189 łatwo dostępnymi miejscami docelowymi. Wśród najwyżej plasujących się w zestawieniu krajów europejskich należą Niemcy, które jeszcze na początku bieżącego roku zajmowały pierwsze miejsce. Obecnie dzielą trzecie miejsce z Francją oraz Koreą Południową.

Paszporty tych krajów akceptuje bez wymogu wizowego lub z ułatwieniami 188 zagranicznych partnerów, podczas gdy 187 zapewnia wjazd na podobnych zasadach osobom z paszportami Danii, Finlandii, Szwecji i Hiszpanii. Piątą lokatę w rankingu zajmują wspólnie m.in. USA i Wielka Brytania, z łatwym dostępem do 186 miejsc. Pierwsza dziesiątka rankingu obejmuje też kilka państw Europy Zachodniej, a także Czechy oraz Kanadę, Australię i Nową Zelandię. Zamykają ją ex aequo Węgry, Słowenia i Malezja. Turystów z Polski, którzy mogą korzystać z ułatwień, przekraczając granice 175 krajów i innych miejsc docelowych, Henley & Partners usytuowała na 13. miejscu. Polacy wciąż nie mogą jeszcze korzystać z ruchu bezwizowego z USA. Rosja, której obywatel od września mogą podróżować bez wiz do Tajwanu, zajęła 47. lokatę.

Awans w rankingu

Henley & Partners za przykład dużego sukcesu podaje Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jeszcze w 2006 roku zajmowały one 62. miejsce, obecnie są na 21. Wymienia się także Chiny, które trafiły na 71. pozycję, tj. o 14 miejsc w górę w porównaniu z minionym rokiem. Na końcu listy Henley & Partners umieścił Afganistan, Irak, Syrię i Pakistan. Z paszportami tych krajów można podróżować w ruchu bezwizowym lub po zdobyciu wizy już w miejscu docelowym do zaledwie około 30 krajów i terytoriów. Henley Passport Index bazuje na danych dostarczonych przez Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA). Uwzględnia 199 różnego rodzaju paszportów i 227 miejsc docelowych. Jest aktualizowany przez cały rok.

Konkurencyjny ranking

Henley&Partners nie jest jedyną firmą na świecie, która ocenia "siłę" paszportów. Podobny raport, uwzględniający ruch bezwizowy, co roku publikuje także firma Arton Capital. W ostatnim zestawieniu Polska znalazła się na 6. miejscu, razem ze Słowenią, Litwą Słowacją i Łotwą.

Pierwsze miejsce zajmowały dwa państwa: Niemcy i Singapur.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shuttestock