W rytmach syntezatora. Oto najlepiej opłacani DJ-e świata

Ze świata

ShutterstockJeden z występów Calvina Harrisa

Dźwięki syntezatorów, wysoki wokal i psychodeliczne pokazy świateł - na elektronicznej muzyce tanecznej można bardzo dobrze zarobić. Ale David Guetta, który skomponował hymn Euro 2016, zajmuje dopiero trzecie miejsce na liście najlepszych DJ-ów. Zestawienie najlepiej zarabiających przygotowała magazyn "Forbes". Te gwiazdy znają też z imprez Polacy.

Calvin Harris miał naprawdę trudny rok. Miał wypadek samochodowy, rozstał się ze swoją dziewczyną - piosenkarką i najlepiej zarabiającą celebrytką Taylor Swift. Do tego zanotował spadek swoich rocznych dochodów w wysokości 3 mln dolarów.

DJ broni tronu

Wszystkie te nieszczęścia nie pozwoliły mu jednak spaść z tronu. W ciągu ostatniego roku zgarnął 63 mln dolarów, obronił tytuł najlepiej zarabiającego DJ-a na świecie.

1. Calvin Harris - 63 mln dol.

Calvin Harris Shutterstock

Tytuł najlepiej zarabiającego DJ-a Harris dzierży już czwarty rok z rzędu. Szkocki DJ, który za jeden występ w Las Vegas zgarnia ponad 400 tys. dol., od dawna miał chrapkę na zdobycie pozycji lidera. „Chcę być numerem jeden jako autor tekstów i producent wszech czasów” - powiedział kiedyś w rozmowie z „Forbesem”.

Kontrakty i Euro 2016

Następne miejsca na liście zamożnych dyskdżokejów zajmuje dwóch innych Europejczyków. Tiësto, muzyk holenderskiego pochodzenia zarobił 38 mln dol., grając na ponad 100 imprezach przez ostatnie 12 miesięcy. Do tego jego konto zasila dodatkowa suma za kontrakt z firmą 7-UP.

2. Tiësto - 38 mln dol.

Z kolei, francuski DJ David Guetta z zarobkami rzędu 28 mln dol. uplasował się na trzecim miejscu. Z pewnością niezłym zastrzykiem finansowym było wynagrodzenie za skomponowanie hymnu na Euro 2016. Spora część jego rocznych zarobków płynie z regularnych występów w luksusowym hotelu i kasynie Wynn Las Vegas.

TiëstoShutterstock

3. David Guetta - 28 mln dol.

David GuettaShutterstock

Kolejne miejsca

4. Zeed - 24,5 mln dol. DJ urodzony w Rosji, wychowany w Niemczech. Swoje milionowe zarobki zawdzięcza występom w lukratywnych klubach i na festiwalach. 5. Steve Aoki - 23,5 mln dol. W ostatnim roku DJ wziął ślub oraz przebył operację strun głosowych. Mimo to udało mu się dać 198 koncertów. Przez środowisko uznany jest za ciężko pracującego artystę. Nie ogranicza się jedynie do tras koncertowych. Skomponował ostatnio ścieżkę dźwiękową do „The Angry Birds Movie”. 6. Diplo - 23 mln dol. Thomas Pentz, znany szerzej jako Diplo, przemierzył świat, koncertując zarówno w pojedynkę, jak i będąc częścią zespołu Major Lazer oraz Jack U. 7. Skrillex - 20 mln dol. DJ stoi za wielkim powrotem Justina Biebera. To właśnie on skomponował pięć utworów w jego nowym albumie zatytułowanym „Purpose”. Swoje zarobki zawdzięcza solowym koncertom oraz tym, które dał na wespół ze swoim kolegą z listy - Diplo. Razem tworzą duet zwany Jack U. 8. Kaskade - 19 mln dol. Ma 45 lat i twierdzi, że ponad 3/4 roku spędza „w drodze”. Mówi, że pomału wyhamowuje. W maju bilety na jego 20-tysięczne show w Los Angeles Convention Center zostały kompletnie wyprzedane. 9. Martin Garrix - 16 mln dol. 20-letni Garix jest najmłodszym członkiem listy. W jego koncertowym grafiku próżno szukać przerw. DJ jest nową twarzą producenta zegarków Tag Heuer i dzieli tego samego menadżera z Justinem Bieberem. 10. Dimitri Vegas&Like Mike - 15,5 mln dol. Grecko-belgijscy bracia są lepiej znani w swojej rodzimej Europie niż Miasto Grzechu, którym się legitymują w swoim pseudonimie. Koncertują jednak na całym świecie, zgarniając dziennie sześciocyfrowe stawki. 11. Afrojack - 15 mln DJ zagrał ponad 50 koncertów podczas całego ocenianego okresu. Swoje dochody reperuje, nawiązując umowy licencyjne i pozamuzyczne przedsięwzięcia, takie jak np. kolekcja ubrań G-Star Raw. 12. Avicii - 14,5 mln dol. Przejść na emeryturę w wieku 26 lat? To jest właśnie plan dla tego DJ-a, który swój ostatni koncert ma zamiar zagrać pod koniec tego lata. Dalej ma zamiar tworzyć muzykę i wciąż pozostawia otwarte drzwi dla lukratywnych propozycji takich jak np. Volvo oraz Ralph Lauren.

Nie tylko muzyka

Magazyn "Forbes" tłumaczy, że swoje szacunki opiera na zarobkach płynących z występów na żywo, sprzedaży krążków, działalności promocyjnej i reklamowej, nagrywanej muzyki, a także aktywności spoza muzyki. Wszystkie sumy są przedstawione przed nałożeniem podatku. Obejmują przychód zdobyty od czerwca 2015 do czerwca 2016 roku.

Dane pozyskano od firmy Nielsen, Songkick, Bandsintown, Pollstar, RIAA, promotorów, menadżerów oraz samych DJ-ów.

Zobacz: Święto muzyki, próżności i mody. Coachella Festival 2016

Święto muzyki, próżności i mody. Coachella Festival 2016

Autor: ag//ms / Źródło: Forbes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock