Lista Fortune 500: Apple coraz mocniejszy

Ze świata

Flickr (CC BY 2.0) / Mike Mozart, Flickr (CC BY-NC-SA 2.0) / Charles Miller, Flickr (CC BY-NC-SA 2.0) / mikebaudioLista największych spółek Fortune 500

W tegorocznym rankingu Fortune 500, największych firm USA, zaszło wiele zmian. Firmy technologiczne, z Apple na czele, zajmują coraz wyższe pozycje. Facebook i Netflix najszybciej pną się w górę.

Spółki w rankingu magazynu Fortune 500 zostały zestawione według osiąganych dochodów. Uwzględniono te firmy, które są zarejestrowane i rozliczają się z podatków w Stanach Zjednoczonych. Są wśród nich zarówno prywatne, jak i publiczne przedsiębiorstwa, nie ma zaś tych, które objęły fuzje i przejęcia.

Spółki technologiczne umacniają swoją pozycję na liście największych firm. Apple w tym roku awansował na podium, Amazon zajął 18. pozycję, a Microsoft miejsce 25. Facebook przeskoczył aż 85 miejsc do pozycji 157, zaś Netflix z miejsca 474 awansował na 379.

Całkowity dochód gigantów Fortune 500 przekracza dwie trzecie PKB Stanów Zjednoczonych, a pracę znajduje w nich niemal 28 mln ludzi na całym świecie.

Pierwsza dziesiątka rankingu Fortune 500:

1. Walmart

Miejsce w 2015 roku: 1

Wartość dochodów: 482,13 mld dolarów

Sieć supermarketów jest drugim, po Amazonie, największym sprzedawcą detalicznym w USA. Dzięki nowoczesnym technologiom w 2015 roku sprzedaż rosła z kwartału na kwartał, choć całkowita wartość sprzedaży zmalała w stosunku do poprzedniego roku.

2. Exxon Mobil

Miejsce w 2015 roku: 2

Wartość dochodów: 246,2 mld dolarów

To największy na świecie dostawca benzyny i gazu. W ubiegłym roku całkowite wydatki na dywidendy i inwestycje były o 40 proc. większe niż łączny przepływ środków pieniężnych z działalności operacyjnej oraz sprzedaży aktywów. Mimo ogromnych przychodów, w kwietniu tego roku, po 67 latach, agencja S&P obniżyła rating koncernu z AAA do B z powodu m.in. polityki ochrony klimatu.

3. AppleMiejsce w 2015 roku: 5Wartość dochodów: 233,7 mld dolarówTwórca iPhonów i iPodów, po ponad 10-letnim wzroście przychodów, w ubiegłym roku nieco zwolnił, ale nadal pokazał, że jest w stanie generować wysokie przychody i zyski. Zaprezentowany w kwietniu model AppleWatch spotkał się z różnym odbiorem przez klientów. Tymczasem spółka pracuje nad rozszerzeniem swojej oferty o samochody elektryczne.4. Berkshire HathawayMiejsce w 2015 roku: 4Wartość dochodów: 210,8 mld dolarówFirma Warrena Buffeta, która specjalizowała się głównie w sektorze ubezpieczeń, generuje obecnie prawie trzy czwarte dochodów z inwestycji spoza sektora finansowego. Ubiegłe miesiące nie przyniosły miliarderowi zysków i zamknął rok stratą. Nie zmieniło to jednak pozycji firmy w rankingu.5. McKessonMiejsce w 2015 roku: 11Wartość dochodów: 181,2 mld dolarówNajwiększy amerykański dystrybutor farmaceutyczny w ubiegłym roku znacząco zwiększył swoje przychody, co przełożyło się również na lepsze miejsce w rankingu. W ostatnich miesiącach spółka co prawda straciła część swoich klientów, jednak przewiduje się, że dzięki restrukturyzacji i nowemu zarządzaniu McKesson zaoszczędzi w najbliższym czasie ok. 180 mln dolarów.6. UnitedHealth GroupMiejsce w 2015 roku: 14Wartość dochodów: 157,1 mld dolarówNajwiększy ubezpieczyciel w amerykańskim sektorze zdrowia rozszerza swoje portfolio. Oprócz świadczonych usług, podpisał umowę z siecią aptek Walgreens, dzięki której będzie miał dodatkowe zyski ze sprzedaży wysyłkowej leków.7. CVS HealthMiejsce w 2015 roku: 10Wartość dochodów: 153,29 mld dolarówDziałająca w branży farmaceutycznej firm rozwija swoją działalność nie tylko w aptekach, ale również w drogeriach. Prowadzi kampanie, mające zachęcić Amerykanów do prowadzenia zdrowego stylu życia, także dzięki sprzedaży ekologicznej żywności.8. General MotorsMiejsce w 2015 roku: 6Wartość dochodów: 152,35 mld dolarówGigant w branży motoryzacyjnej spadał o dwie pozycje w rankingu, na co miał wpływ głośny skandal, kiedy okazało się, że spółka nie chciała dopłacić 57 centów za bezpieczną stacyjkę zapłonu. Firma stara się odpracować poniesione straty.9. Ford MotorsMiejsce w 2015 roku: 9Wartość dochodów: 149,5 mld dolarówUbiegły rok przyniósł firmie najlepsze wyniki od 9 lat, m.in. dzięki sprzedaży nowej serii ciężarówek. Koncern pracuje nad wprowadzeniem automatycznego napędu w autach, aby nadążyć za konkurentami. Ford rozmawiał z firmami technologicznymi, takimi jak Google i Uber, jednak jak dotąd nie zdecydował się na współpracę. 10. AT&TMiejsce w 2015 roku: 12Wartość dochodów: 146,8 mld dolarówOlbrzymia firma, działająca w branży telekomunikacyjnej, poprawiła swoje wyniki w stosunku do poprzedniego roku. Nowa strategia, obejmująca m.in. rozszerzenie oferty o telewizję satelitarną, poprawę łączności między USA a Meksykiem, zwiększyła liczbę klientów, a co za tym idzie, osiąganych przychodów. Zobacz pełen ranking Fortune 500. Zobacz: Słabe wyniki Apple:

Słabe wyniki AppleTVN24 BiS

Autor: PMB//ms / Źródło: Fortune.com

Źródło zdjęcia głównego: Flickr (CC BY 2.0) / Mike Mozart, Flickr (CC BY-NC-SA 2.0) / Charles Miller, Flickr (CC BY-NC-SA 2.0) / mikebaudio