W Polsce żyje się trochę lepiej. Awans w rankingu dobrobytu

Ze świata

ShutterstockPolska poprawiła wynik w rankingu dobrobytu

Londyński think-thank Legatum Institute po raz kolejny przedstawił ranking globalnego dobrobytu - The Legatum Prosperity Index. Polska lokuje się na 29. pozycji, co oznacza awans o dwa miejsca w stosunku do roku ubiegłego. W rankingu oceniono 142 kraje w ośmiu kategoriach.

Awans Polski może być zwiastunem powrotu do wcześniejszych, lepszych wyników. Do 2011 r. Polska lokowała się bowiem w pierwszej trzydziestce zestawienia. Od 2012 r. sytuacja zaczęła się pogarszać. W tegorocznym zestawieniu krajów UE, Polska zajęła 17. pozycję, dokonując skoku z miejsca 20. w roku ubiegłym. Znajdujemy się między Portugalią a Estonią, podczas gdy najwyżej notowanym krajem Unii pozostaje Dania.

Polska zajęła 29. miejsce w światowym rankingu dobrobytu The Legatum Prosperity Index

Pozycja 29., którą Polska osiągnęła w tym roku to wypadkowa ośmiu wyników w następujących kategoriach: gospodarka (34. miejsce dla Polski), przedsiębiorczość i możliwości (36.), rząd (39.), edukacja (33.), zdrowie (33.) poczucie bezpieczeństwa (26.), wolność osobista (29.) oraz kapitał społeczny (34.).

Instytut przedstawił też dane dotyczące jakości życia mieszkańców krajów postkomunistycznych. Okazuje się, że żyją oni średnio o 4,5 roku krócej, mają średnio o 7 proc. więcej problemów zdrowotnych, mają o 6,4 proc. słabszą kondycję fizyczną. Są też o 11,4 proc. mniej zadowoleni ze służby zdrowia oraz o 9,5 proc. mniej zadowoleni ze swojego życia w ogóle.

Dobrobyt to nie tylko pieniądz

Twórcy rankingu wskazują jednak, że dobrobyt należy rozumieć jako coś więcej, niż tylko materialny dostatek. Decydują się przeanalizować zatem także kategorie pozaekonomiczne i pozapolityczne, jak: poczucie bezpieczeństwa, zdrowie, kapitał społeczny. Badają te kwestie od siedmiu lat. Największą poprawę w ciągu ostatnich siedmiu lat zanotowała Indonezja. Awansowała o 21 oczek, plasując się na 69. pozycji - to wynik, jakiego nie udało się osiągnąć żadnemu innemu państwu. Innym krajem, który znacznie poprawił swoje wyniki jest Rwanda, skacząc 17 miejsc w górę i lądując ostatecznie na 101 pozycji. Najsłabiej prosperujące zaś, są kraje Afryki Subsaharyjskiej. Norwegia pozostaje krajem o najwyższym dobrobycie już siódmy rok z rzędu. Została doceniona głównie za to, że oferuje swoim obywatelom największą wolność osobistą oraz najwyższą jakość systemu ochrony zdrowia oraz społecznego zabezpieczenia. Szwajcaria plasuje się na drugim miejscu już trzeci rok z rzędu, podczas, gdy Dania awansowała z czwartego na trzecie miejsce, porównując do roku ubiegłego.

Możemy wyłonić także zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Singapur okazał się najlepszą gospodarką na świecie, Wielka Brytania to światowy lider w przedsiębiorczości, Kanadę uznać można za „kraj wolności”.

Jedni progres, inni regres

Na drugim, mniej chlubnym, krańcu rankingu, pojawiają się kraje, które zanotowały ogromny regres i plasują się na końcu listy. Syria spadła o 23 miejsca, Tunezja, która zarejestrowana jest 28 miejsc niżej oraz Wenezuela ze spadkiem o 16 miejsc. 5 najlepiej prosperujących krajów:

1. Norwegia 2. Szwajcaria 3. Dania 4. Nowa Zelandia 5. Szwecja

5 najsłabiej prosperujących krajów:

138. Burundi 139. Czad 140. Haiti 141. Afganistan 142. Republika Środkowoafrykańska

Autor: ag / Źródło: Legatum Institute, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock