Qualcomm zapłaci prawie miliard dolarów kary. Za praktyki monopolistyczne w Chinach

Ze świata

Facebook/QualcommQualcomm to największy na świecie producent procesorów do smartfonów

Amerykański gigant informatyczny Qualcomm zapłaci chińskim władzom 975 mln dolarów, aby zakończyć 14-miesięczne dochodzenie antymonopolowe dotyczące stosowania nieuczciwej konkurencji. To najwyższa kara, jaką do tej pory zapłaciła jakakolwiek firma w Państwie Środka.

Qualcomm, który jest największym na świecie dostawcą procesorów dla urządzeń mobilnych, poinformował w poniedziałek, że nie kwestionuje orzeczenia.

Dobre wieści dla lokalnych producentów

Firma z San Diego jest kluczowym graczem na największym na świecie, chińskim rynku telefonów, gdzie na ogromną skalę zaczęto wdrażać sieć 4G. Qualcomm, czołowy dostawca tej technologii w Chinach, miał żądać wyższych niż konkurencja opłat licencyjnych od producentów.

Kara wymusiła na firmie obniżenie stawek opłat licencyjnych związanych z patentami wykorzystywanymi w Chinach. Firma będzie teraz pobierać tantiemy od swoich patentów w oparciu o 65 proc. ceny sprzedaży smartfonów w Państwie Środka, a nie jak dotychczas 100 proc. To dobra wiadomość przede wszystkim dla chińskich producentów telefonów takich jak Xiaomi i Huawei.

W ub. roku połowę z niemal 26,5 mld dolarów przychodu Qualcommu przyniosła działalność w Chinach.

Mimo kary, firma zwiększyła delikatnie prognozę przychodów na 2015 rok z 26-28 mld dolarów do 26.3-28 mld dolarów.

Autor: ToL//bgr / Źródło: Reuters, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Qualcomm