Światowy ranking najlepszych uczelni wyższych. Polska traci pozycję

Ze świata

Ranking najlepszych uczelni świata. Polska daleko w tyle
wideo 2/5

Instytut Technologiczny w Massachusetts (MIT) to najlepsza uczelnia na świecie - wynika z rankingu QS World University Ranking. Najlepsza polska uczelnia - Uniwersytet Warszawski - została sklasyfikowana w piątej setce.

Warszawska uczelnia znalazła się na miejscach 411-420 (spadek z 366. pozycji), czyli na tym samym poziomie co dziewięć innych uczelni, między innymi Kazachski Narodowy Uniwersytet Techniczny, Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki, czy Uniwersytet Zatoki Perskiej z Bahrajnu.

Spadek w rankingu zanotował również Uniwersytet Jagielloński. Tym razem krakowska uczelnia uplasowała się na miejscach 461-470, podczas gdy rok temu zajęła 431. pozycję.

W rankingu sklasyfikowano jeszcze siedem polskich uczelni: Politechnikę Warszawską (miejsca 601-650), Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Wrocławski oraz Politechnikę Wrocławską (wszystkie na miejscach 801-1000).

Amerykanie na czele

Najlepszą uczelnią świata, podobnie jak rok i dwa lata temu, uznano Instytut Technologiczny w Massachusetts. Drugie miejsce przypadło Uniwersytetowi Stanforda, a trzecie - Uniwersytetowi Harvarda. To nie koniec amerykańskiej dominacji, bo tuż za podium uplasował się Kalifornijski Instytut Technologiczny.

Najlepsze uczelnie światawww.topuniversities.com

Kolejne cztery miejsca przypadły uczelniom brytyjskim: kolejno Uniwersytetowi Cambridge, Uniwersytetowi Oksfordzkiemu, University College London oraz Imperial College London.

Czołową dziesiątkę zamykają University of Chicago oraz Politechnika Federalna w Zurychu.

Ranking tworzony jest na podstawie takich kryteriów jak: opinia wykładowców, stosunek liczby studentów do liczby wykładowców, cytowalność publikacji naukowych, opinia pracodawców, odsetek wykładowców zagranicznych czy odsetek studentów zagranicznych. Publikowany jest po raz czternasty przez firmę Quacquarelli Symonds, specjalizującą się w temacie studiów za granicą.

Autor: tol/ms / Źródło: topuniversities.com

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Minimus