Najlepsze miasta do studiowania. Nowy lider zestawienia

Ze świata

tvn24Ile wydają polscy studenci

Londyn został wybrany numerem jeden wśród 100 najlepszych miast do studiowania za granicą - wynika z corocznego rankingu Best Student City firmy Quacquarelli Symonds (QS). Na podium znalazły się też Tokio i Melbourne.

Zestawienie opiera się na kryteriach zgrupowanych w pięć kategorii: poziomu uniwersytetów w mieście, zróżnicowania studentów pod względem pochodzenia, atrakcyjności miasta dla studentów zza granicy, możliwości znalezienia pracy po studiach oraz kosztów życia. Od 2017 roku znaczenie ma także ogólna opinia studentów wyrażona w ankietach.

I choć twórcy rankingu przyznają, że Londyn nie spełnia warunku przystępności cenowej, ponieważ mieszkanie w nim jest droższe od życia w innych miastach na Wyspach, to studiowanie na światowej klasy uniwersytetach "może być warte każdego pensa".

Jak przypomina QS, Londyn jest domem dla wielu wiodących uczelni, jak University College London, Imperial College London oraz King's College.

Swoją pozycję miasto zawdzięcza, oprócz jakości szkół, także ocenie studentów. Dla stolicy Wielkiej Brytanii pierwsze miejsce w zestawieniu to awans o dwie pozycje w porównaniu do ubiegłorocznego rankingu. Wówczas Londyn wyprzedziły Montreal i Paryż.

Tokio, które obecnie zajmuje drugie miejsce, zasłużyło na nie - zdaniem autorów - głównie przez możliwości znalezienia pracy po studiach, a pozycja Melbourne wynika z dobrych ocen zawartych w ankietach studentów.

Pierwsza dziesiątka rankingu najatrakcyjniejszych miast dla studentówQS

Warszawa znalazła się na 53. miejscu w rankingu, będąc jedynym reprezentantem Polski w zestawieniu. To o jedno miejsce gorzej niż w zeszłym roku.

QS publikuje też corocznie ranking najlepszych uczelni, tzw. World University Rankings.

Autor: ps//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock