Putin chce ściągnąć biznes na Daleki Wschód. Zachęca do inwestycji

Ze świata

PAP / EPAWładimir Putin na Krymie. To walka o rozwój turystyki czy prowokacja polityczna?

Rosyjski prezydent Władimir Putin oświadczył w piątek, że Rosji zależy zarówno na inwestycjach krajowych, jak i zagranicznych, szczególnie na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Zapowiedział, że rząd zwiększy wysiłki na rzecz rozwoju tego regionu.

W czasie wystąpienia na Wschodnim Forum Ekonomicznym we Władywostoku Putin zapewnił kraje regionu Azji i Pacyfiku, że Rosja "zorganizuje inwestorom najlepsze warunki do prowadzenia biznesu tak, aby rosyjski Daleki Wschód mógł konkurować z powodzeniem pod względem wydajności i zwrotu kapitału z wiodącymi ośrodkami biznesowymi".

Rosnieft inwestuje

Dodał, że największa firma naftowa kraju, Rosnieft, zainwestuje 1,3 bln rubli (prawie 20 mld dolarów) w projekty w tym regionie. W rozpoczętym w czwartek forum bierze udział ponad 1,5 tys. przedstawicieli świata gospodarki, finansów i polityki z 24 krajów. W spotkaniu, którego inicjatorem był Putin i które ma na stałe wejść do kalendarza polityczno-gospodarczego Rosji, uczestniczy także około 2,5 tys. biznesmenów, finansistów i reprezentantów władz różnych szczebli z samej Rosji. W zamyśle Kremla forum we Władywostoku ma zamanifestować sukces polityki otwarcia Rosji na Wschód w obliczu ochłodzenia relacji z Zachodem.

Autor: ToL//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP / EPA